„Endodoncja dziś, endodocja jutro”

12 stycznia 2008 roku w Centrum Dydaktycznym Akademii Medycznej w Warszawie odbył się kurs „Endodoncja dziś, Endodoncja jutro” zorganizowany przez Centrum Kształcenia Podyplomowego naszej uczelni.

Aula B w Centrum Dydaktycznym zgromadziła 550 zarejestrowanych, chłonnych wiedzy uczestników! Patronat merytoryczny nad przedsięwzięciem objęła dr n. med. Katarzyna Brus-Sawczuk, a stroną organizacyjną zajęło się Centrum Kształcenia Podyplomowego.

Endodoncja jest dyscypliną stomatologii, w której w ostatnich 20 latach zmieniło się bardzo wiele. Kurs otworzyła dr Anna Kwiatkowska z Zakładu Stomatologii Zachowawczej, która opowiedziała słuchaczom, dokąd zmierza endodoncja, jak leczyliśmy i jak leczymy oraz jakie mamy możliwości w świetle współczesnej wiedzy i postępu technologicznego.

Wszystkie wykłady dotyczyły najbardziej istotnych zagadnień w dziedzinie endodoncji: opracowania systemu korzeniowego, wykorzystania mikroskopu endodontycznego, ergonomii, a także współczesnych możliwości zabiegowych – czyli chirurgii endodontycznej.

Dlaczego nie istnieje idealne narzędzie do opracowywania kanałów, jak wykorzystać pozytywne cechy dostępnych nam narzędzi oraz jak ustrzec się przed ich łamaniem – o tym mówiła następna prelegentka – dr Katarzyna Brus-Sawczuk.

Lekarze docenili już znaczenie pracy w powiększeniu. Mikroskop endodontyczny pozwala na bardziej precyzyjną, komfortową pracę lekarza, pole operacyjne jest równomiernie oświetlone. Era wykonywania endodoncji na „ślepo”, powoli mija – praca z wykorzystaniem powiększenia to lepsze jakościowo, bardziej przewidywalne leczenie naszych pacjentów. O zaletach mikroskopu operacyjnego, a także praktycznych radach przy doborze najlepszego dla siebie mikroskopu mówił słuchaczom dr n. med. Jacek Iracki.

Ergonomiczna praca zespołu stomatologicznego to lepsze, bardziej wydajne, obciążone mniejszym zmęczeniem zabiegi stomatologiczne i większy komfort dla pacjenta. Dr n. med. Bartosz Cerkaski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu jest jednym z kilku lekarzy w Polsce pracujących w systemie na sześć rąk – z dwoma czynnymi asystami. O zaletach pracy ergonomicznej na cztery i sześć rąk opowiedział uczestnikom w swoim popołudniowym wykładzie.

Kolejny prelegent, dr n. med. Michał Łęski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przedstawił sposoby usuwania złamanych narzędzi ze światła kanału korzeniowego, a następnie zademonstrował taki zabieg „na żywo” na wyekstrahowanym ludzkim zębie. Pokaz praktyczny mógł się odbyć dzięki wsparciu firm stomatologicznych i wyposażeniu sali w unit stomatologiczny, mikroskopy, a także inne urządzenia i instrumentarium endodontyczne. Dziękujemy serdecznie Amadarowi, Selidze, Profidentowi i Poldentowi.

Ostatni wykład dotyczył możliwości chirurgii endodontycznej przeprowadzanej z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego. Dr Jerzy Zbożeń z Prywatnej Praktyki Chirurgicznej w Kielcach przedstawił słuchaczom zalety i możliwości chirurgii wykonywanej w powiększeniu. Zabiegi mogą być bardziej precyzyjne, wykonane na ograniczonym do niezbędnego minimum obszarze, jest lepsza widoczność i możliwości skutecznej kontroli hemostazy. Dla pacjenta to mniejsza rana, lepsze i szybsze gojenie, a także bardziej przewidywalne procedury. Po wykładzie dr Zbożeń przeprowadził opracowanie kanału korzeniowego narzędziami rotacyjnymi niklowo-tytanowymi z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego. Uczestnicy mogli obserwować przekaz „na żywo” z kamery zintegrowanej z mikroskopem.

Słuchacze wytrzymali przewidziany do późnych godzin popołudniowych czas trwania kursu, a odzwierciedleniem dużego zainteresowania i pozytywnej oceny wartości kursu były pozytywne głosy w ankietach.

Jako merytoryczny kierownik naszego przedsięwzięcia dziękuję Centrum Kształcenia Podyplomowego za wsparcie w organizacji, a wszystkim Prelegentom za przyjęcie naszego zaproszenia. Dziękuję uczestnikom za frekwencję i wszystkim, którzy nam pomogli w tym, aby nasz kurs został zrealizowany. Do zobaczenia następnym razem.

Dr n. med. Katarzyna Brus-Sawczuk
Autorka jest adiunktem w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej AM w Warszawie
Kierownik Zakładu prof. dr hab. n. med. E. Jodkowska

Kurs „Endodoncja dziś, endodocja jutro”