Prof. Jakub Gołąb jednym ze zwycięzców konkursu w programie „Mistrz”

6 listopada 2008 r. w Auli Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie (ul. Trojdena 4) odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów tegorocznym laureatom programu MISTRZ.

Po raz jedenasty przyznano 12 subsydiów wybitnym, aktywnie działającym uczonym, którzy skutecznie łączą pracę naukową z kształceniem młodej kadry. W tegorocznym konkursie skierowanym do przedstawicieli nauk przyrodniczych i medycznych wzięło udział 56 kandydatów.
Zwycięzcy otrzymają od Fundacji trzyletnie subsydia w wysokości 450 tys. zł. (150 tys. zł. rocznie). Przeznaczą je na intensyfikowanie już prowadzonych prac, albo podjęcie nowych kierunków badań.

Wśród tegorocznych laureatów, obok prof. dr hab. Jakuba Gołąba z Zakładu Immunologii WUM znaleźli się: prof. Andrzej Januszewicz związany kiedyś z naszą Uczelnią, dziś z Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, prof. Barbara Bilińska (Instytut Zoologii UJ), prof. Stanisław Czuczwar (Katedra i Zakład Patofizjologii, Lubelski Uniwersytet Medyczny), prof. Ryszard Kierzek (Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Poznań), prof. Ryszard Korona ( Instytut Nauk o Środowisku UJ), prof. Jerzy Mozrzymas (Katedra Biofizyki, Wrocław), prof. Krzysztof Narkiewicz (Katedra Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii, AM Gdańsk), prof. Jacek Radwan (Instytut Nauk o Środowisku UJ), prof. Waldemar Turski (Katedra i Zakład Farmakologii Doświadczalnej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie), prof. Krzysztof Woźniak (Zakład Chemii Teoretycznej i Krystalografii, Uniwersytet Warszawski), prof. Jolanta Zakrzewska-Czerwińska (Zakład Mikrobiologii Molekularnej, Uniwersytet Wrocławski).

Gościem specjalnym uroczystości był laureat Nagrody Nobla z 2001 r. prof. Tim Hunt, który wygłosił wykład Getting in and out of mitosis.
Prof. Hunt związany jest z Imperial Cancer Research Fund w Londynie. Nagrodę Nobla wraz z Elandem Hartwellem i Paulem Nurse otrzymał „za odkrycie kluczowych regulatorów cyklu komórkowego”.

Prof. Jakub Gołąb laureatem nagrody Fundacji Nauki Polskiej MISTRZ

6 listopada 2008 r.

Fot.: Wanda Widomska, Dział Fotomedyczny WUM

Aby obejrzeć powiększenie, należy kliknąć na wybranym zdjęciu