Obchody 90-lecia powstania Legii Akademickiej

12 listopada 2008 r. prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk – Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uczestniczył w uroczystościach obchodów 90-lecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską oraz 90–lecia powstania Legii Akademickiej zorganizowanych na Uniwersytecie Warszawskim.

Wieniec pod tablicą upamiętniającą powstanie Legii Akademickiej złożyli rektorzy uczelni warszawskich, których studenci w 1918 roku tworzyli 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej: prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska – Macukow – Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Marek Krawczyk – Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Alojzy Szymański – Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, prof. dr hab. Adam Budnikowski – Rektor Szkoły Głównej Handlowej oraz prof. dr hab. Włodzimierz Kurnik – Rektor Politechniki Warszawskiej.

W uroczystości, obok rektorów i reprezentantów Senatów uczelni warszawskich, uczestniczyli: przedstawiciele Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, delegacja Weteranów 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, reprezentanci środowisk kombatanckich, Dowództwo Garnizonu Warszawa z udziałem asysty Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Dowództwo 36 Brygady Zmechanizowanej Legii Akademickiej z Trzebiatowa oraz delegacja Duszpasterstwa Akademickiego.

Legia Akademicka to ochotnicza formacja wojskowa młodzieży studenckiej uczelni warszawskich, szkoląca studentów w dziedzinie przysposobienia obronnego. Decyzja o jej utworzeniu zapadła 6 listopada 1918 roku podczas wiecu akademickiego na Politechnice Warszawskiej.

Obchody 90-lecia powstania Legii Akademickiej

12 listopada 2008 r.

Fot.: Ireneusz Rudnicki, Dział Fotomedyczny WUM

Aby obejrzeć powiększenie, należy kliknąć na wybranym zdjęciu