Sympozjum „Aktualne wyzwania żywienia klinicznego”

Aktualne wyzwania żywienia klinicznego to temat Polsko–Włoskiego Dwustronnego Sympozjum, które odbyło się w poniedziałek 17 listopada 2008 r. w Sali Senatu naszego Uniwersytetu. Głównym organizatorem spotkania, objętego patronatem JM Rektora, była Klinika Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu kierowana przez prof. Marka Pertkiewicza.

Podczas sympozjum specjaliści żywienia klinicznego z Polski i Włoch dyskutowali
o problematyce żywienia klinicznego, a aktualnych wyzwaniach, jakie stoją przed specjalistami tej dziedziny medycyny. Konferencję rozpoczął Profesor Pertkiewicz, który powitał uczestników spotkania oraz podziękował za wsparcie inicjatywy prof. Markowi Krawczykowi - JM Rektorowi WUM oraz Pani Annie Biefari Melazzi – Ambasadorowi Włoch w Polsce.

Rektor WUM pogratulował Profesorowi Pertkiewiczowi organizacji spotkania
o międzynarodowym charakterze. – To potwierdza znakomity poziom i renomę naukowców naszej uczelni, nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej – podkreślał Rektor. Jego Magnificencja podziękował Pani Ambasador za obecność i zaangażowanie w to naukowe wydarzenie.

Serdeczne słowa Rektor skierował do profesora Brunona Szczygła. – Jest z nami jeden z twórców żywienia klinicznego w naszym kraju, wieloletni Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologii i Żywienia naszej Uczelni, z której na cały kraj rozwinęło się żywienie kliniczne – mówił Rektor.

Prof. Marek Krawczyk podkreślił dwa cele spotkania: – Pierwszym jest stworzenie platformy do merytorycznej debaty w gronie specjalistów, dokonanie przeglądu najnowszych osiągnięć z dziedziny medycyny, którą na co dzień zajmują się uczestnicy Sympozjum. Drugim, równorzędnym celem, jest integracja polskich i włoskich specjalistów zajmujących się żywieniem klinicznym – zaznaczył Profesor.

W swoim wystąpieniu Pani Anna Biefari Melazzi – Ambasador Włoch w Polsce podziękowała JM Rektorowi za goszczenie uczestników konferencji w murach WUM. Pani Ambasador zwróciła się do lekarzy i naukowców zgromadzonych na Sali: – Dziękuję Wam za waszą pracę, za zaangażowanie, za to jak codziennie z wielkim oddaniem zajmujecie się pacjentami wymagającymi żywienia klinicznego – mówiła Pani Ambasador.

Następnie profesor Marek Pertkiewicz poprosił prof. Brunona Szczygła – Honorowego Prezesa Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego oraz dr Maurizio Muscaritoliego – Prezydenta Włoskiego Towarzystwa Sztucznego Odżywiania
i Metabolizmu, którzy byli moderatorami pierwszej sesji, do rozpoczęcia części naukowej konferencji.
W pierwszej sesji wygłoszonych zostało 6 wystąpień:

• What means „clinical nutrition” ? – Marek Pertkiewicz, Warsaw
  • Malnutrition and consequences. Did the resolution of the Council of Europe improve the situation ? – Alessandro Laviano, Rome
  • What we know about malnutrition in Poland ? – Michał Talarek, Warsaw
  • Anorexia / cachexia syndrome – Maurizio Muscaritoli, Rome
  • Outcome of HPN and HEN in incurable cancer patients in Poland – Katarzyna Karwowska, Poznań
  • Definition and staging of cancer cachexia – Federico Bozzetti, Milan

W sesji drugiej, moderowanej przez dr Teresę Kortę oraz dr Federico Bozettiego, zaprezentowanych zostało 7 referatów:

• Physicians/Dietitians role, responsibility and partnership in the nutritional care of in–patients – Augusta Palmo, Torino
  • Dietitians in Poland – tremendous needs, underestimated and unutilized abilities – Bruno Szczygieł ,Warsaw
  • Polish approach to Home Parenteral Nutrition – did HPN in adverse conditions increases complications rate? – Marek Kunecki, Łódź
  • Home artificial nutrition and intestinal transplantation in Italy – Loris Pironi, Bologna