Spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia „Kwiat Kobiecości”

W dniu 12 grudnia Zakład Zdrowia Publicznego zorganizował spotkanie dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy. Gościem imprezy byli przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości”.

Wspomniane stowarzyszenie to dynamicznie działająca organizacja pozarządowa, która wzorem „Amazonek” wspiera kobiety dotknięte rakiem oraz bardzo aktywnie włącza się w działania profilaktyczne.

Stowarzyszenie założyła Ida Karpińska – kobieta, która wygrała walkę z chorobą, a teraz dzieli się swoimi doświadczeniami, edukuje i wspiera.

Zgromadzeni w Auli Centrum Dydaktycznego obejrzeli zarówno poruszający dokument przedstawiający losy trzech kobiet, którym udało się przezwyciężyć chorobę jak i film popularnonaukowy o wirusie HPV wywołującym raka szyjki macicy. Dr Jacek Tulimowski przedstawił niepokojące dane na temat śmiertelności tej choroby w Polsce, gdzie rocznie na raka szyjki macicy umiera 1900 kobiet. Rozwiał również wiele mitów na temat jej etiologii. Przedstawione dane sytuują nas w niechlubnej czołówce krajów europejskich. O swoich traumatycznych przeżyciach opowiedziała także sama Ida Karpińska - wspomniana założycielka Stowarzyszenia i zarazem medialna twarz Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Wszyscy prelegenci w swoich wystąpieniach położyli nacisk na regularne badania cytologiczne, które są nadal najbardziej skutecznym narzędziem wykrywania stanów przedrakowych.

Na zakończenie spotkania p. Iwona Bruśk z Zakładu Zdrowia Publicznego zaapelowała do zgromadzonych przyszłych położnych i lekarzy o to, oby pamiętali jak ważne jest psychiczne wspieranie pacjenta i by potrafili skierować go do osób czy instytucji niosących pomoc w tych trudnych momentach życia.

Spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia „Kwiat Kobiecości”

12 grudnia 2008 r.

Foto.:Tomasz Jędrzejewski, Dział Fotomedyczny

Aby obejrzeć powiększenie, należy kliknąć na wybranym zdjęciu