Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia „Kwiat Kobiecości”

W dniu 12 grudnia Zakład Zdrowia Publicznego zorganizował spotkanie dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy. Gościem imprezy byli przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości”.

Wspomniane stowarzyszenie to dynamicznie działająca organizacja pozarządowa, która wzorem „Amazonek” wspiera kobiety dotknięte rakiem oraz bardzo aktywnie włącza się w działania profilaktyczne.

Stowarzyszenie założyła Ida Karpińska – kobieta, która wygrała walkę z chorobą, a teraz dzieli się swoimi doświadczeniami, edukuje i wspiera.

Zgromadzeni w Auli Centrum Dydaktycznego obejrzeli zarówno poruszający dokument przedstawiający losy trzech kobiet, którym udało się przezwyciężyć chorobę jak i film popularnonaukowy o wirusie HPV wywołującym raka szyjki macicy. Dr Jacek Tulimowski przedstawił niepokojące dane na temat śmiertelności tej choroby w Polsce, gdzie rocznie na raka szyjki macicy umiera 1900 kobiet. Rozwiał również wiele mitów na temat jej etiologii. Przedstawione dane sytuują nas w niechlubnej czołówce krajów europejskich. O swoich traumatycznych przeżyciach opowiedziała także sama Ida Karpińska - wspomniana założycielka Stowarzyszenia i zarazem medialna twarz Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Wszyscy prelegenci w swoich wystąpieniach położyli nacisk na regularne badania cytologiczne, które są nadal najbardziej skutecznym narzędziem wykrywania stanów przedrakowych.

Na zakończenie spotkania p. Iwona Bruśk z Zakładu Zdrowia Publicznego zaapelowała do zgromadzonych przyszłych położnych i lekarzy o to, oby pamiętali jak ważne jest psychiczne wspieranie pacjenta i by potrafili skierować go do osób czy instytucji niosących pomoc w tych trudnych momentach życia.


 

Spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia „Kwiat Kobiecości”

12 grudnia 2008 r.

Foto.:Tomasz Jędrzejewski, Dział Fotomedyczny

Aby obejrzeć powiększenie, należy kliknąć na wybranym zdjęciu

zdjecie zdjecie zdjecie
zdjecie zdjecie zdjecie
zdjecie zdjecie zdjecie

Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter