Konferencja „Polski Sukces – Promocja Zdrowia”

12 grudnia 2008 r. odbyła się konferencja „Polski Sukces – Promocja Zdrowia” zorganizowana przez Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Fundację Polskiego Godła Promocyjnego oraz Zakład Strategii i Polityki Gospodarczej Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Konferencję objął patronatem prof. dr hab. Marek Krawczyk – Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Spotkanie otworzyli wspólnie: pan Andrzej Czernek (Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego), prof. dr hab. Krzysztof Opolski (UW) oraz prof. dr hab. Bolesław Samoliński (WUM). Słowo wstępne wygłosili prof. dr hab. Sławomir Majewski – Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą WUM oraz prof. dr hab. Jerzy Szczerbań. Wystąpienia te podkreśliły rolę znaczenia promocji zdrowia – tematu konferencji.

Swoją obecnością uczestników konferencji zaszczycili: prof. dr hab. Marek Kulus – Prorektor ds. Dydaktyczno–Wychowawczych WUM, dr n med. Beata Małecka – Libera – poseł na Sejm RP, Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia, prof. dr hab. Alfred Owoc – Rektor Lubuskiej Wyższej Szkoły Zdrowia Publicznego, dr n med. Piotr Warczyński – Dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Ministerstwa Zdrowia oraz przedstawiciele stowarzyszeń pracodawców.

Podczas konferencji przedstawione zostały wybrane polskie osiągnięcia w dziedzinie promocji zdrowia. Zaprezentowano: badanie Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP) zrealizowane przez Zespół pod kierownictwem prof. Bolesława Samolińskiego – Kierownika Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM, program prewencji chorób układu krążenia w Polsce (POLKARD), którym kieruje prof. Grzegorz Opolski – Kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, a także programy i badania dotyczące słuchu, mowy i wzroku realizowane pod kierownictwem prof. Henryka Skarżyńskiego – Dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

W czasie intensywnej debaty publicznej poświęconej wyzwaniom stojącym przed polską służbą zdrowia podjęty został, nie mniej ważny, temat przyszłości krajowej medycyny, medycznych badań naukowych oraz ich znaczenia dla rozwoju społeczno – gospodarczego kraju. Jak podkreślają organizatorzy promocja zdrowia nie powinna skupiać się jedynie na „białym personelu”, działającym w ramach systemu ochrony zdrowia. Dlatego do udziału w konferencji zaproszone zostały również środowiska pracodawców, które są integralną częścią zarządzania zdrowiem współczesnego społeczeństwa.

Przed przystąpieniem do debaty dr Grzegorz Juszczyk z Zakładu Zdrowia Publicznego WUM przedstawił wyniki swojej pracy, dotyczącej roli pracodawcy w systemie opieki zdrowotnej. Jak wykazał, coraz więcej pracowników uskarża się na dolegliwości związane z pracą. Problemy zdrowotne dotykające osoby młode aktywne zawodowo mogą mocno obniżać jakość życia i efektywność pracy. Skutkiem tych zjawisk są poważne straty ekonomiczne dla pracodawców w postaci absencji chorobowej krótko– i długoterminowej, wydatków na opiekę medyczną i nieefektywnej pracy. Prezentacja ta była wstępem do debaty „Czy inwestycje w opiekę zdrowotną pracowników są opłacalne?”. Udział w dyskusji ze strony pracodawców wzięli: dr Grażyna Spytek–Bandurska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, dr Małgorzata Sanokowska–Wójcik z Konfederacji Pracodawców Polskich, lek. Wojciech Bociański z Buissness Center Club oraz dr hab. n. med. Waldemar Skawiński z Krajowej Izby Gospodarczej.

Konferencja „Polski Sukces – Promocja Zdrowia”

12 grudnia 2008 r.

Foto.: Dział Fotomedyczny

Aby obejrzeć powiększenie, należy kliknąć na wybranym zdjęciu