Nowy RTG UROSKOP w naszej Katedrze

9 marca 2012 roku w Katedrze i Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się uroczysta inauguracja nowoczesnego systemu RTG UROSKOP Omnia.

Symboliczną wstęgę przecięli wraz z Kierownikiem Katedry i Kliniki prof. Andrzejem Borkowskim, Rektor prof. Marek Krawczyk oraz Dyrektor Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus prof. Janusz Wyzgał. W uroczystej chwili obecni byli również Dziekan I Wydziału Lekarskiego prof. Mirosław Wielgoś, zespól kliniki oraz kierownicy i pracownicy innych, zaprzyjaźnionych jednostek szpitala.

Oficjalnie zainaugurowana w piątek 9 marca aparatura to nowy system RTG UROSKOP Omnia firmy Siemens, zaprojektowany i specjalnie dedykowany do diagnostyki i zabiegów endourologicznych.

Zakup systemu umożliwiło finansowanie nabytku przez Ministerstwo Zdrowia w ramach projektu „Modernizacja aparatury i zaplecza naukowo-badawczego do badań klinicznych i oceny nowoczesnych metod leczenia kamicy moczowej”.

Kierowana od października 1992 roku, a więc od blisko 20 lat, przez prof. Andrzeja Borkowskiego Katedra i Klinika Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej jest wiodącym w Polsce ośrodkiem leczenia kamicy moczowej, krajowym pionierem wdrażania kompleksowego programu leczenia kamicy moczowej metodami małoinwazyjnymi. Klinika to również prężny ośrodek badawczy – jej pracownicy są autorami wielu prac naukowych, rozdziałów w podręcznikach, a ponadto przygotowali pierwszy i jedyny w kraju podręcznik poświecony tej tematyce.

Marta Wojtach
                                                                                       rzecznik prasowy