Dzień Otwarty na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

W niedzielę, 18 marca 2012 roku, odbył się Dzień Otwarty Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W trakcie wydarzenia, zorganizowanego specjalnie z myślą o osobach chcących ubiegać się o indeks naszej Uczelni, można było otrzymać nie tylko szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji, ale także spotkać się ze studentami, którzy na przygotowanych przez siebie stoiskach dzielili się ciekawostkami dotyczącymi nauki w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

O godzinie 9.30 w Centrum Dydaktycznym przy ulicy Księcia Trojdena 2a tłumnie pojawili się zainteresowani ofertą edukacyjną Uczelni. Gości przywitał występ Orkiestry Kameralnej WUM pod dyrekcją Beaty Herman. Uzdolnieni medycy wykonali kilka fragmentów pochodzących z utworów klasycznych i standardów muzyki rozrywkowej, pokazując zebranym na Auli, że studia to także czas rozwijania swoich pozanaukowych pasji. Po muzycznym początku przyszła kolej na specjalnie przygotowane spotkania rekrutacyjne, w trakcie których dr Henryk Rebandel – sekretarz Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej szczegółowo informował o zasadach naboru na poszczególne kierunki i specjalności oraz udzielał odpowiedzi na liczne pytania licealistów związane z zasadami przyjęcia na Warszawski Uniwersytet Medyczny. Cennych wskazówek dotyczących warunków formalnych koniecznych do spełnienia, aby zostać przyjętym w poczet studentów WUM udzielali również pracownicy Sekcji Rekrutacji i Organizacji Nauczania. W podjęciu życiowej decyzji dotyczącej wyboru studiów maturzystom pomagało uczelniane Biuro Karier, które przybliżało szanse i możliwości na rynku pracy po uzyskaniu dyplomu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wszyscy zainteresowani nauką w WUM mogli zaczerpnąć dodatkowej wiedzy podczas rozmów z naszymi studentami, którzy stanęli na wysokości zadania, aby w jak najbardziej zajmujący i niebanalny sposób przybliżyć kandydatom warunki nauki oraz podzielić się własnymi doświadczeniami w roli studenta. Przygotowali oni prawie 30 tematycznych stoisk, na których w atrakcyjnej formie przedstawiali kierunki, specjalizacje, koła naukowe i organizacje studenckie. Fizjoterapeuci prezentowali techniki masażu, ćwiczenia rehabilitacyjne oraz niezbędny sprzęt do prowadzenia fizjoterapii. AZS WUM przedstawił m.in. pokaz tańca współczesnego i towarzyskiego oraz techniki tai chi – chińskiej sztuki walki i gimnastyki medytacyjnej w jednym. Farmaceuci dzielili się swoimi umiejętnościami w przygotowywaniu mieszanin kosmetycznych oraz przeprowadzania przeróżnych reakcji chemicznych, techniki dentystyczne prezentowały protezy dentystyczne, a u studentów audiofonologii można było zrobić badanie słuchu przy pomocy wprawionego w drganie stroika oraz obejrzeć różnego rodzaju aparaty słuchowe. Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska pielęgniarstwa, przy których studenci m.in. sprawdzali ciśnienie, mierzyli stężenie glukozy we krwi, demonstrowali prawidłowe wprowadzanie igły do żył oraz stoisko położnictwa, gdzie można było dowiedzieć się jak wygląda praca z noworodkami oraz kobietami w ciąży. Studenci z organizacji IFMSA uczyli sposobów szycia chirurgicznego. Z kolei ratownicy medyczni zaaranżowali przed wejściem do Centrum Dydaktycznego pozorację – wypadek samochodowy z pojawieniem się karetki i motocykla medycznego. Prezentacje wszystkich stoisk były wyjątkowo oryginalne i przyciągały uwagę licznych odwiedzających. Bezpośrednie rozmowy ze studentami, którzy opowiadali o nauce, możliwościach rozwoju i wszelkich aktywnościach dostępnych na naszym Uniwersytecie, pozwoliły zainteresowanym lepiej poznać Uczelnię i jej propozycję edukacyjną.

Dzień Otwarty swoją obecnością zaszczycił Prorektor ds. Dydaktyczno-Wychowawczych – prof. Marek Kulus.

Organizatorem przedsięwzięła było Biuro Informacji i Promocji WUM przy ogromnym wsparciu wszystkich studentów, którzy zechcieli włączyć się w przygotowanie Dnia Otwartego.

Lista uczestników Dnia Otwartego

Fot. Michał Teperek