Tablica poświęcona pamięci prof. Stefana Wesołowskiego

W Katedrze i Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej w czwartek 14 czerwca 2012 roku odsłonięta została tablica poświęcona pamięci prof. Stefana Wesołowskiego. W tym dniu imię wybitnego lekarza, naukowca i nauczyciela akademickiego otrzymała również sala wykładowa Katedry i Kliniki, którą profesor Wesołowski kierował w latach 1954-1978.

W uroczystości, której gospodarzem był Kierownik Katedry i Kliniki prof. Andrzej Borkowski, uczestniczyły Władze rektorskie z Rektorem - prof. Markiem Krawczykiem i Prorektorem dr hab. Sławomirem Nazarewskiem, Władze I Wydziału Lekarskiego z Dziekanem prof. Mirosławem Wielgosiem i Prodziekanem prof. Piotrem Pruszczykiem, córka Profesora Stefana Wesołowskiego – pani Anna Wesołowska, Dyrektor Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus prof. Janusz Wyzgał oraz byli i obecni pracownicy Kliniki wraz z jej przyjaciółmi.

Podczas spotkania sylwetkę profesora Stefana Wesołowskiego przywołał prof. Andrzej Borkowski. O tym, kim Profesor był dla naszej Uczelni, mówił Rektor prof. Marek Krawczyk.

„Tablica jest hołdem, jaki cała społeczność akademicka Uniwersytetu składa Wychowawcy niezliczonej rzeszy lekarzy i naukowców, wieloletniemu Nauczycielowi Akademickiemu, uwielbianemu przez pokolenia studentów.
Jest ona symbolem wdzięczności dla Osoby, która z wielkim oddaniem rozwijała polską medycynę i naszą Uczelnię. To trwały znak pamięci o Człowieku, który szedł przez życie w wielkim stylu, z niespożytą energią i pogodą ducha.
Ta tablica ma mówić każdemu, kto kiedykolwiek będzie przebywał w Klinice – lekarzom, naukowcom, studentom, gościom, że tu, w tym pokoju, u drzwi którego ona widnieje, pracował Lekarz i Naukowiec wielkiego formatu, Współtwórca polskiej urologii, Chluba naszej Uczelni, Mistrz wielu pokoleń medyków – Profesor Stefan Wesołowski”
– mówił Rektor prof. Marek Krawczyk.

Pani Anna Wesołowska podkreślała znaczenie, jakie odsłaniana tablica ma dla rodziny Profesora oraz przywołała kilka anegdot z życia prof. Stefana Wesołowskiego.

Spotkanie było okazją do uhonorowania Medalami „110-lecia Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus” zasłużonych pracowników Kliniki.

Marta Wojtach
rzecznik prasowy