Msza święta w Światowym Dniu Chorego

11 lutego 2013 roku w XXI Światowym Dniu Chorego Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz odprawił Mszę świętą w uniwersyteckim Szpitalu przy ul. Banacha.

We Mszy, wraz z pacjentami, uczestniczył Rektor prof. Marek Krawczyk, Dyrektor mgr Ewa Marzena Pełszyńska, lekarze i pielęgniarki. Obecny był również Proboszcz Parafii pw. Opatrzności Bożej Ksiądz Kanonik Tadeusz Aleksandrowicz. Podczas Nabożeństwa pieśni wykonywał uczelniany Chór.

W szpitalu najważniejsi są chorzy, którym wszyscy służą, by ulżyć im w cierpieniu i ułatwić powrót do zdrowia” – mówił Kardynał Kazimierz Nycz podczas nabożeństwa. Jego Eminencja podkreślał, że w chorobie może się kształtować powołanie chrześcijańskie. Mówiąc o tym, że należy zrozumieć sens cierpienia przywołał obraz błogosławionego Papieża Jana Pawła II w ostatnich tygodniach życia oraz Prymasa Seniora Kardynała Józefa Glempa.

Po Mszy Kardynał Kazimierz Nycz wraz z Rektorem prof. Markiem Krawczykiem odwiedził chorych przebywających w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, a także spotkał się z pracownikami Szpitala.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na Jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II „Salvifici doloris”, poświęcony wartości ludzkiego cierpienia.

Marta Wojtach
                                                                                          rzecznik prasowy