Odnowienie dyplomów po 50. latach

8 czerwca 2013 roku odbyła się uroczystość odnowienia po 50. latach dyplomów absolwentów rocznika 1964 i 1965 Wydziału Lekarskiego.

W tym szczególnym dniu z Bohaterami Wydarzenia był Rektor prof. Marek Krawczyk, władze Dziekańskie I Wydziału Lekarskiego z Prodziekanami prof. Krzysztofem Zieniewiczem – prowadzącym Spotkanie, prof. Kazimierzem Niemczykiem, dr hab. Pawłem Włodarskim oraz Dziekanem II Wydziału Lekarskiego dr hab. Markiem Kuchem.

Dawnych Absolwentów i Gości przywitał Prodziekan prof. Krzysztof Zieniewicz.

Ciepłe słowa do Jubilatów skierował Rektor prof. Marek Krawczyk: „W gronie Państwa rocznika były i są osoby, które swoje życie związały z naszą Uczelnią i takie, które zapisały karty polskiej i światowej medycyny. Zacznę od jednej z najwybitniejszych Postaci polskiej medycyny, Doktora Honoris Causa naszej Alma Mater, a zarazem jednego z naszych najznakomitszych Absolwentów. Mowa oczywiście o prof. Zbigniewie Relidze. To w naszej Uczelni rozpoczęła się przygoda Pana Profesora z medycyną, to w jej murach, tu zacytuję słowa Pana Profesora: „narodziły się dwie moje wielkie miłości: do mojej Żony i do chirurgii”. Pani dr Anna Wajszczuk-Religa, która jest dzisiaj z nami, od wielu lat związana jest z naszą Katedrą i Zakładem Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej.

Razem z Państwem studiowali i z naszą Uczelnią swoje życie zawodowe związali:

• Prof. Wojciech Kostowski specjalista w zakresie farmakologii i psychofarmakologii. Był związany z naszą Uczelnią: w latach 1964–1975 pracował w Zakładzie Farmakologii Eksperymentalnej, od 1975 do 1997 kierował zespołem nauczania farmakologii na II Wydziale Lekarskim. W latach 19772009 był Kierownikiem utworzonego przez siebie Zakładu Farmakologii i Fizjologii Układu Nerwowego w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Pozostał następnie profesorem w tej jednostce, a także w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej naszej Uczelni. Był przewodniczącym Wydziału VI Nauk Medycznych PAN w latach 2007–2010, wcześniej (w latach 2003–2006) pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Wydziału.
  • Prof. Stanisław Zając – chirurg – związany z naszą Uczelnią od czasów studiów, pierwotnie pracował w Zakładzie Anatomii Prawidłowej, następnie, od 1964 roku w I Klinice Chirurgicznej, w latach 1975-1993 adiunkt Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantologii Instytutu Chirurgii, w tym w latach 1986-1987 p.o. kierownika Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantologii; w latach 1993-1999 profesor nadzwyczajny, a w latach 1999-2005 profesor zwyczajny w tejże jednostce.
  • Prof. Andrzej Milanowski – Kierownik Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, wcześniej związany z naszą Uczelnią – kierował Pracownią Patofizjologii Oddychania w Klinice Pneumonologii i Chorób Alergicznych.
  • Prof. Krystyna Cedro-Ceremużyńska – specjalista interny, żona wybitnego kardiologa prof. Leszka Ceremużyńskiego.
  • Prof. Marek Nowacki – chirurg i chirurg onkolog, były wieloletni Dyrektor i Wicedyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Kierownik Kliniki Nowotworów Jelita Grubego w Centrum Onkologii, był Przewodniczącym zespołu ds. opracowania Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, w latach 1986-1997 Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii.

Spośród wybitnych Absolwentów Państwa rocznika, kilkorga nie ma już z nami. Należą do nich:

• Prof. Bolesław Kornacki – związany z Kliniką Okulistyki I Wydziału Lekarskiego w latach 1965-1980, późniejszy wieloletni Kierownik Kliniki Okulistyki Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka (1980-1993). Zmarł w 2010 roku.
  • Prof. nadzw. dr hab. Ewa Dróbecka–Brydak – specjalista okulista, również związana z Kliniką Okulistyki I Wydziału Lekarskiego w latach 1965-2007. Zmarła w 2007 roku.
  • Profesor Teresa Wagner – wieloletni kierownik Zakładu Anatomii Patologicznej Instytutu Reumatologii w Warszawie, zmarła w 2010 roku.

Niestety, nie sposób przytoczyć życiorysów wszystkich osób z Państwa rocznika. W Państwa gronie są autorytety w swoich dziedzinach. Ale jest również wielu skromnych lekarzy. Dla swoich pacjentów to Państwo właśnie byli i są tymi najważniejszymi doktorami, do których zwracają się o pomoc. Wszystkim Państwu gratuluję życiowych dokonań, zarówno tych związanych z naszym zawodem, jak i tych najbardziej osobistych”.

Z rąk Rektora i Prodziekana Absolwenci otrzymali okolicznościowe dyplomy potwierdzające, że przez wszystkie lata, jakie upłynęły od ukończenia studiów w Akademii Medycznej w Warszawie, Absolwenci przestrzegali wiernie Przysięgi Hipokratesa i stali się chlubą polskiej społeczności lekarskiej. Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie Władz Uczelni i Bohaterów Spotkania.

Marta Wojtach
rzecznik prasowy