Pożegnaliśmy śp. prof. Wiesława Glińskiego

10 lipca 2013 roku pożegnaliśmy prof. dr. hab. n. med. Wiesława Glińskiego – Prorektora ds. Klinicznych, Inwestycji i Współpracy z Regionem w latach 2005-2008, Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą w latach 2002-2005, Dziekana I Wydziału Lekarskiego w latach 1996-2002, Prodziekana I Wydziału Lekarskiego w latach 1990-1996; wspaniałego Nauczyciela akademickiego, znakomitego Specjalistę w dziedzinie dermatologii, wybitnego Lekarza i Naukowca.

W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Powązkach uczestniczyły władze rektorskie z Rektorem prof. Markiem Krawczykiem na czele oraz władze dziekańskie macierzystego Wydziału Pana Profesora z Dziekanem prof. Mirosławem Wielgosiem oraz wielu członków naszej Społeczności akademickiej.

Rankiem 5 lipca dotarła do nas dramatyczna wiadomość – odszedł Rektor Profesor Wiesław Gliński. Ta informacja poruszyła do głębi całą Społeczność akademicką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pan Profesor opuścił nas nagle, niespodziewanie… Śmierć zawsze przychodzi nie w porę, przynosi ból, żal i niedowierzanie…. Dzisiaj jesteśmy tutaj, aby nisko pokłonić się Panu Rektorowi i złożyć hołd Jego pracy dla naszej Uczelni, dla studentów, polskiej dermatologii i pacjentów.(…) W ten lipcowy dzień z wielkim szacunkiem kłaniamy się mądremu, dobremu Lekarzowi, Wykładowcy akademickiemu, utalentowanemu Naukowcowi o szerokich horyzontach. Głęboko poruszony Pana nagłym odejściem żegnam Pana, Panie Rektorze, w imieniu własnym, władz Uczelni, Senatu, studentów i całej społeczności akademickiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Żegnają Pana władze rektorskie i dziekańskie, Kierownicy i Pracownicy Katedr i Klinik oraz administracji naszego Uniwersytetu. Żegnają Pana studenci i Pana wychowankowie. Niespodziewane odejście Pana Profesora Wiesława Glińskiego pogrążyło naszą społeczność akademicką w żalu i zadumie.” – mówił podczas uroczystości pogrzebowych Rektor prof. Marek Krawczyk.

Pan Profesor Wiesław Gliński całe zawodowe życie związany był z naszą Uczelnią. Był jej Absolwentem z roku 1970.
Od 1971 roku pracował w Katedrze i Klinice Dermatologicznej, od 2007 roku kierował tą Jednostką.

Przez 15 lat (1993-2008) był Członkiem uczelnianego Senatu. Aktywnie działał w Komisjach do spraw Dydaktyki, Nauki, Szpitali Klinicznych i Oceny Profesorów.

Pożegnaliśmy Nauczyciela akademickiego, cenionego i lubianego przez młodzież, który jednocześnie prowadził intensywną działalność badawczą. Posiadał bogaty dorobek naukowy, był autorem rozdziałów, podręczników, prac i referatów wygłaszanych na kongresach krajowych i zagranicznych.

Poza Uczelnią Pan Profesor Wiesław Gliński był Konsultantem Krajowym ds. Dermatologii, Członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Prezesem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Praca i zaangażowanie Pana Profesora zostały uhonorowane licznymi odznaczeniami: Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem „Za długoletnią służbę”. Pan Profesor był wielokrotnie wyróżniany Nagrodami organizacyjnymi, dydaktycznymi i naukowymi Rektora Uczelni. Otrzymał również „Medal za zasługi dla I Wydziału Lekarskiego”.

Pozostaniesz Panie Rektorze, Panie Profesorze w naszej pamięci.

Marta Wojtach
rzecznik prasowy