Inauguracja roku akademickiego 2013/2014

4 października 2013 roku Warszawski Uniwersytet Medyczny rozpoczął 205. rok nauczania medycyny na Mazowszu. Społeczność akademicka gościła: reprezentujących Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ministra prof. Jerzego Pruskiego i Ministra Macieja Piróga, Wicemarszałek Sejmu RP Wandę Nowicką, Przedstawiciela Kancelarii Premiera Sekretarza Stanu Tomasza Jędrzejczaka, Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marka Ratajczaka, Wiceministra Zdrowia Aleksandra Soplińskiego, Metropolitę Warszawskiego abp. Kazimierza Nycza oraz wielu Parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, Rektorów Uczelni Warszawy, Dyrektorów Instytutów PAN, znamienitości polskiego życia publicznego, dyrektorów instytucji związanych z ochroną zdrowia. Licznie przybyli członkowie naszej społeczności akademickiej.

Po powitaniu przybyłych głos zabrał Rektor prof. Marek Krawczyk.

Przemówienie Jego Magnificencji Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marka Krawczyka

List wystosowany do społeczności naszej Uczelni przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego odczytał Minister w Kancelarii Prezydenta prof. Jerzy Pruski.

List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Ze słowami do uczestników Inauguracji zwrócił się Przedstawiciel Kancelarii Premiera Sekretarz Stanu Tomasz Jędrzejczak oraz Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Ratajczak, który przekazał list od Minister prof. Barbary Kudryckiej.

List od Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Barbary Kudryckiej

Głos zabrał, życzenia na nowy rok akademicki przekazał oraz list od Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza przekazał Wiceminister Zdrowia Aleksander Sopliński.

List Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza

Minutą ciszy zebrani uczcili pamięć Członków Społeczności Akademickiej, którzy zmarli w ubiegłym roku akademickim. Byli to: Henryk Chlebus, Wiesław Gliński, Maciej Gontarewicz, Andrzej Górecki, Zofia Hechner, Jadwiga Holzer, Tomasz Jabłoński, Ziemowit Korycki, Danuta Liszewska-Pfeifer, Felicja Meisel-Mikołajczyk, Ireneusz Ostojski, Grażyna Paśniczek, Wojciech Rewerski, Joanna Rowińska, Helena Wasztewicz, Andrzej Werner, Maria Wierzbicka, Andrzej Wróblewski, Kazimierz Wrześniewski, Bożena Wysocka-Paruszewska, Teodor Zawadowski oraz Doktorzy Honoris Causa: Hilary Koprowski, Edward Donald Thomas, Nicholas L. Tilney.

Następnie odbyło się ślubowanie oraz immatrykulacja grupy 37 studentów, którzy osiągnęli najwyższą punktację podczas tegorocznej rekrutacji:

•  9 studentów z I Wydziału Lekarskiego: Paweł Błaszczyk, Rafał Choroś, Michał Gniewkiewicz, Kajetan Grodecki, Natalia Kopyłowska, Kamil Ludwiniak, Maja Piętka, Maciej Figat, Marta Nowakowska
  • 6 studentów z II Wydziału Lekarskiego: Anna Drapała, Hubert Majcherski, Agnieszka Kimak, Małgorzata Mikulin, Magdalena Gomola, Katarzyna Popek
  • 4 studentów Wydziału Lekarsko – Dentystycznego: Ewa Woszczyk, Magdalena Goliszek, Anna Gurgul, Małgorzata Jaworska
  • 8 studentów z Wydziału Farmaceutycznego: Bartosz Matysiak, Agata Wójtowicz, Ada Kolasińska, Mateusz Panek, Monika Stando, Izabela Wyżycka, Małgorzata Markowska, Emilia Rejner
  • 10 studentów z Wydziału Nauki o Zdrowiu: Urszula Adamczyk, Weronika Kozieł, Klaudia Ciborska, Anna Pecyna, Monika Sapuła, Judyta Samul, Przemysław Gryczka, Róża Magdziak, Marcin Zalewski, Jakub Wojtkowski-Paczóski.

Immatrykulowani również zostali uczestnicy studiów doktoranckich, którzy osiągnęli najwyższe wyniki podczas rekrutacji: Joanna Przybek, Anna Kraszewska, Katarzyna Mańka-Malara, Paulina Łuszczyńska, Łukasz Pydyś.

Chór odśpiewał Hymn Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Inauguracja była okazją do uhonorowania pracowników Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odznaczeniami resortowymi oraz Nagrodami Ministra Zdrowia.

Nagrody Ministra Zdrowia otrzymali:

• Nagrodę indywidualną: prof. dr hab. Wojciech Noszczyk, który niestety nie uczestniczył w uroczystości.
  • Nagrodę indywidualną organizacyjną I stopnia: Rektor prof. dr hab. Marek Krawczyk.
  • Nagrodę zespołową dydaktyczną: prof. dr hab. Mirosław Dłużniewski, dr Iwonna Grzywanowska-Łaniewska, prof. dr hab. Mirosław Wielgoś.

Medale Edukacji Narodowej odebrali: prof. dr hab. Tomasz Bednarczuk, dr Magdalena Bogdańska, dr Michał Ciszek, dr Marta Held-Ziółkowska, dr Łukasz Koperski, mgr Alicja Mikulska, dr Grzegorz Senatorski, mgr Robert Słoniewski, dr hab. Leszek Szablewski, mgr Alicja Wieczorek, dr Maciej Zaremba.

Następnie głos zabrali: Przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów Tomasz Zawadzki oraz Przewodniczący Samorządu Doktorantów lek. Filip Dąbrowski.

Tradycyjną formułą: Quod Felix, Faustum Fortunatumque sit! – rozpoczął Rektor prof. Marek Krawczyk Rok Akademicki 2013/2014 w naszej Uczelni.

Wykład inauguracyjny pod tytułem „Państwo, demokracja, wolność” wygłosił profesor Leszek Balcerowicz.

Marta Wojtach
                                                                                                 rzecznik prasowy