Konferencja „Przestępczość farmaceutyczna. Sfałszowane leki”

W ramach obchodów 90-lecia Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w dniach 5-6 maja 2016 r., w Szkole Policji w Pile odbyła się Konferencja pt. „Przestępczość farmaceutyczna. Sfałszowane leki”. Organizatorami wydarzenia były: Szkoła Policji w Pile, Biuro Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji oraz Wydział Farmaceutyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Celem konferencji było wzbogacenie wiedzy oraz wymiana doświadczeń i poglądów w zakresie m. in. metod wykrywania sfałszowanych produktów leczniczych i suplementów diety, sposobów zabezpieczania leków przed fałszowaniem oraz związanej z tym przestępczości internetowej. Przedstawione zostały również możliwości nawiązania merytorycznej współpracy w zakresie kształcenia i prowadzenia prac badawczych. Poruszono także kwestie związane z rolą farmaceuty i diagnosty laboratoryjnego jako ekspertów i biegłych w identyfikowaniu zagrożeń dla zdrowia oraz życia pacjentów.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele: Komendy Głównej Policji, jednostek terenowych i szkół Policji, Prokuratury, Straży Granicznej, Służby Celnej, Inspekcji Farmaceutycznej i Ministerstwa Finansów. Wydział Farmaceutyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego reprezentowali Dziekan prof. Piotr Wroczyński, prof.  Zbigniew Fijałek, dr Grażyna Sygitowicz i dr Małgorzata Kubacka. Wygłosili oni wykłady związane z problematyką przestępczości farmaceutycznej oraz przedstawili wdrożone dotychczas programy edukacyjne. Na zakończenie podjęto decyzję o podpisaniu umowy o współpracy pomiędzy Szkołą Policji w Pile a Wydziałem Farmaceutycznym WUM.

Fot.: P. Politowska
Szkoła Policji w Pile