Warszawski Uniwersytet Medyczny wśród jednostek naukowych nagrodzonych w konkursie STRATEGMED

9 maja br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki III konkursu w ramach programu profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych – STRATEGMED. Zakres tematyczny konkursu obejmował: kardiologię i kardiochirurgię, onkologię, neurologię i zmysły oraz medycynę regeneracyjną. Na 62 zgłoszone wnioski, tylko 7 najwyżej ocenionych otrzyma dofinansowanie. Aż 5 z nich współrealizować będzie nasza Uczelnia. Dodatkowo jeden z wniosków złożonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny jest rekomendowany do dofinansowania pod warunkiem dostępności środków finansowych.

Projekt, którego Warszawski Uniwersytet Medyczny jest liderem, nosi nazwę EPIMARKER, a jego celem jest zastosowanie nowych metod rozpoznawania i leczenia padaczki oraz zaburzeń neurorozwojowych u dzieci w oparciu o model kliniczny i komórkowy padaczki zależnej od szlaku mTOR. Osobą odpowiedzialną za realizację wniosku jest prof. Sergiusz Jóźwiak z Kliniki Neurologii Dziecięcej WUM.

Ponadto, w ramach konsorcjów, nasza Uczelnia będzie partnerem w następujących projektach:

- iTE – Metoda leczenia dużych ubytków tkanki kostnej u chorych onkologicznych z wykorzystaniem inżynierii tkankowej in vivo. Z ramienia WUM projekt będzie nadzorować dr hab. Artur Kamiński z Zakładu Transplantologii i Centralnego Banku Tkanek;

-  PersonALL – Personalizacja leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci w Polsce. Z ramienia WUM projekt będzie nadzorować prof. dr hab. Michał Matysiak z Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii;

- Bionic – Bioredukowanie 3D rusztowań z wykorzystaniem żywych wysp trzustkowych lub komórek produkujących insulinę w celu stworzenia bionicznej trzustki. Z ramienia WUM projekt będzie nadzorować dr hab. Artur Kamiński z Zakładu Transplantologii i Centralnego Banku Tkanek;

- GLIOMED  - Diagnostyka glejaków na podstawie wolnokrążącego DNA guza. Z ramienia WUM projekt będzie nadzorować dr Ilona Kalaszczyńska z Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii.

Wniosek oczekujący na dostępność środków, dotyczący stworzenia wirtualnej kliniki równowagi, będzie kierowany przez dr. hab. Dariusza Białoszewskiego z Zakładu Rehabilitacji.

Więcej informacji o projektach i jednostkach wchodzących w skład konsorcjów dostępne są na stronie: http://www.ncbir.gov.pl/gfx/ncbir/pl/defaultaktualnosci/1469/4226/1/str…

Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM