Międzynarodowa Konferencja Pulmonologiczna

W dniach od 29 września do 1 października br. w Centrum Dydaktycznym naszej Uczelni odbyła się konferencja poświęcona postępom w leczeniu chorób płuc. Wydarzeniu patronował JM Rektor WUM - prof. Mirosław Wielgoś.

Organizatorami konferencji były polskie i francuskie towarzystwa naukowe - SPLF( Société de Pneumologie de Langue Française) i PTChP (Polskie Towarzystwo Chorób Płuc).  Komitetowi organizacyjnemu ze strony francuskiej przewodniczył dr Bernard Pigearias, a ze strony polskiej prof. Joanna Domagała-Kulawik. Spotkanie miało wyjątkowy charakter – wzięli w nim udział  przede wszystkim lekarze pulmunolodzy z krajów obszaru języka francuskiego i w tym języku prowadzono obrady.

Konferencja miała szerszy zakres tematyczny niż w latach ubiegłych, gdyż stanowiła połączenie VII Francuskojęzycznego Seminarium Pulmonologicznego oraz XI edycji Polsko –Francuskiej Konferencji Pulmonologicznej. W spotkaniu wzięło udział 24 specjalistów z Francji, Tunezji, Algierii, Maroka, Madagaskaru, Rumunii, Mołdawii, Libanu, 4 przedstawicieli Białorusi oraz 40 lekarzy z różnych ośrodków w Polsce. Konferencję zaszczycił obecnością Sabastian Reymond - attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej Ambasady Francji w Polsce.
  

W ramach wydarzenia odbyło się potkanie przedstawicieli towarzystw naukowych z wymienionych krajów poświęcone sprawom współpracy oraz przygotowaniom Biennale l‘EFP 2017.

Tematyka wystąpień, które miały miejsce podczas pierwszej sesji dotyczyła rozpoznawania i leczenia infekcji, gruźlicy i mykobakterioz z uwzględnieniem różnorodności i danych epidemiologicznych w krajach Europy i Afryki Północnej. Drugą sesje poświęcono przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc i zespołowi bezdechu podczas snu oraz rakowi płuca i programom ograniczenia nałogu palenia papierosów.

W drugim dniu obrad skupiono się na zagadnieniach astmy, leczenia chirurgicznego i przeszczepianiu płuc oraz postępowaniu w chorobach śródmiąższowych. Każdej sesji towarzyszyły dyskusje kontynuowane także po zakończeniu obrad.
W programie wydarzenia znalazła się również sesja plakatowa, podczas której młodzi lekarze i studenci prezentowali wyniki prac własnych.

Dziesięciu młodych uczestników konferencji otrzymało nagrody ufundowane przez SPLF w postaci zaproszenia na Kongres Francuskiego Towarzystwa Chorób Płuc i stypendium zjazdowego.

 

 

Fot. Jarosław Oktaba
Dział Fotomedyczny WUM