Nagroda dla zespołu pod przewodnictwem prof. Leszka Królickiego

W dniach 15-19 października br. w Barcelonie odbył się 29 zjazd Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. W trakcie jego trwania zespołowi kierowanemu przez prof. dr. hab. med. Leszka Królickiego z Zakładu Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyznano nagrodę Marie Curie Award za zaprezentowaną pracę pt. "Secondary glioblastoma multiforme - local alpha emiters targeted therapy with 213Bi-DOTA-substance P”. Po raz pierwszy nagroda ta trafiła do rąk zespołu z kraju Europy Centralnej i Wschodniej.
W dniach 15-19 października br. w Barcelonie odbył się 29 zjazd Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej. W trakcie jego trwania zespołowi kierowanemu przez prof. dr. hab. med. Leszka Królickiego z Zakładu Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyznano nagrodę Marie Curie Award za zaprezentowaną pracę pt. "Secondary glioblastoma multiforme - local alpha emiters targeted therapy with 213Bi-DOTA-substance P”. Po raz pierwszy nagroda ta trafiła do rąk zespołu z kraju Europy Centralnej i Wschodniej.

Tematem pracy, której autorami są: L. Królicki, A. Morgenstern, J. Kunikowska, H. Koziara, B. Królicki, M. Jakuciński, D. Pawlak, C. Apostolidis, F. Bruchertseifer, jest zastosowanie substancji P znakowanej emiterem promieniowania alfa – 213Bi w miejscowym leczeniu glejaków wielopostaciowych.

Projekt, którego dotyczy nagrodzona praca, jest realizowany we współpracy z Institute for Transuranium Elements (Karlsruhe). Instytut ten należy do Joint Research Centre kierowanego bezpośrednio przez Komisję Europejską, z którą nasza Uczelnia podpisała kilka lat temu oficjalną umowę o współpracy naukowej. Zespół planuje w najbliższym czasie realizację kolejnych projektów badawczych o unikalnym znaczeniu naukowym i klinicznym, dotyczących zastosowania nowatorskich radiofarmaceutyków w diagnostyce, a przede wszystkim terapii schorzeń onkologicznych.