Jubileusz 100-lecia Katedry i Zakładu Biochemii

21 października z okazji setnej rocznicy powstania Katedry i Zakładu Biochemii zorganizowano Sesję Jubileuszową. Wydarzeniu Patronowali JM Rektor WUM – prof. Mirosław Wielgoś oraz Dziekan I Wydziału Lekarskiego – prof. Paweł Włodarski.

Uroczystość, która odbyła się w Auli im. prof. Bronisława Koskowskiego na Wydziale Farmaceutycznym, zgromadziła wielu szacownych gości związanych z Katedrą i Zakładem Biochemii. Zaproszenie gospodarzy przyjęli m.in.: przedstawiciele Władz Uczelni - Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia - prof. Barbara Górnicka, Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii - prof. Jadwiga Turło, Dziekani I i II Wydziału Lekarskiego oraz Wydziału Farmaceutycznego, a także Prodziekani wszystkich Wydziałów WUM. Obecni byli także kierownicy zaprzyjaźnionych jednostek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz aktualni i emerytowani kierownicy Katedr i Zakładów Biochemii Uczelni Medycznych w całej Polsce. W gronie gości znaleźli się także Kanclerz Uczelni, Dyrektor Biblioteki Głównej WUM, wiceprezes PTBioch oraz byli pracownicy Katedry i Zakładu Biochemii.

Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia – prof. Barbara Górnicka odczytała list JM Rektora, który na ręce Kierownik Katedry i Zakładu  - prof. Anny Barańczyk-Kuźmy, przekazał gratulacje i życzenia z okazji stulecia jednostki. W ciepłych słowach skierowanych do świętujących jubileusz przypomniał nazwiska wybitnych naukowców związanych z Katedrą i Zakładem.

Wyrazem wdzięczności i uznania za aktywność naukową, wysiłek wkładany w kształcenie kolejnych pokoleń studentów oraz umacnianie wysokiej pozycji Uczelni było przyznanie przez JM Rektora Katedrze i Zakładowi Biochemii Medalu im. Tytusa Chałubińskiego. Z rąk prof. Barbary Górnickiej medal odebrała prof. Anna Barańczyk-Kuźma.

Gratulacje i życzenia złożyli także Dziekan I Wydziału Lekarskiego – prof. Paweł Włodarski, Dziekan II Wydziału Lekarskiego – prof. Marek Kuch oraz Dziekan Wydziału Farmaceutycznego - prof. Piotr Wroczyński.

Merytoryczna część konferencji rozpoczęła się prezentacją historii Katedry i Zakładu Biochemii przedstawioną przez prof. Annę Barańczyk-Kuźmę. Kolejnymi punktami programu były wystąpienia przedstawicieli zespołów badawczych jednostki na temat prowadzonych prac naukowych, a następnie referaty zaproszonych gości z Collegium Medicum UJ.

Fot.: Jarosław Oktaba