Minister Zdrowia – Konstanty Radziwiłł gościem specjalnym studenckich zajęć fakultatywnych

26 października br. studenci uczęszczający na fakultet „Techniki komunikacyjne w relacji lekarz-pacjent” mieli okazję porozmawiać na temat aspektów tej zależności z Ministrem Zdrowia – Konstantym Radziwiłłem. W trakcie spotkania Minister Zdrowia został uhonorowany przez Władze Uczelni Medalem im. Tytusa Chałubińskiego.

Gości spotkania przywitał organizator fakultetu - Łukasz Fijałkowski, na którego zaproszenie w murach naszej uczelni zawitał Minister. Głos zabrał również Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztof J. Filipiak, który w imieniu Władz uczelni pogratulował Łukaszowi Fijałkowskiemu inicjatywy, a także wręczył mu dyplom będący wyrazem uznania dla jego aktywności na rzecz studentów. Następnie prof. Krzysztof J. Filipiak wraz z dr hab. Wojciechem Braksatorem – Prorektorem ds. Klinicznych i Inwestycji wręczył Ministrowi Zdrowia najwyższe odznaczenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Medal im. Tytusa Chałubińskiego, będący dowodem wdzięczności za wsparcie i zaangażowanie we współpracę pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Warszawskim Uniwersytetem Medyczny oraz  za kształtowanie dobrych relacji między resortem a uczelnią.

Po części oficjalnej Minister Konstanty Radziwiłł wygłosił prelekcję dotyczącą komunikacji lekarz-pacjent-rodzina. Przyznał, iż od roku, od kiedy piastuje funkcję rządową, nie ma już bezpośredniego kontaktu z pacjentami i bardzo mu tego brakuje. Omówił także ważne w jego opinii aspekty dobrej komunikacji lekarz–pacjent. Zdaniem Ministra lekarz powinien być mądrym doradcą, który umiejętnie przekona chorego, że metoda leczenia, którą proponuje jest dobra i przyniesie oczekiwany efekt. Dodał, iż skutkiem takiej komunikacji powinna być satysfakcja pacjenta. Po prezentacji głos zabrali studenci, którzy pytali Ministra o efekt placebo, zmianę postawy pacjenta z pokornej na roszczeniową, o bariery językowe w przypadkach konieczności uzyskania świadomej zgody na leczenie, o sugerowanie się przez pacjentów informacjami dotyczącymi leczenia z internetu. Wywiązała się interesująca dyskusja.

Podsumowując spotkanie, Konstanty Radziwiłł przekazał kilka słów przyszłym lekarzom, podkreślając, że wypowiada je nie tylko jako minister, ale także jako lekarz z 30 letnim stażem zawodowym. Powiedział, że wybrali wspaniały zawód i zaznaczył, że w Polsce można go bardzo dobrze wykonywać.

Na koniec Łukasz Fijałkowski wręczył Ministrowi oprawione zdjęcie węża Eskulapa.

Magdalena Wilk
Biuro Informacji i Promocji WUM