Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Pierwsze w Polsce przeszczepienie nerek z wymianą narządów między ośrodkami transplantacyjnymi

W Instytucie Transplantologii im. T. Orłowskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie 7 marca 2017 roku przeprowadzono pierwsze w Polsce przeszczepienie nerek od dawcy żywego w systemie wymiany narządów między ośrodkami.

Zabiegom poddane zostały dwie pary, u których z powodu niezgodności grup krwi między dawcą a biorcą niemożliwa była transplantacja nerki. Pobranie odbyło się jednocześnie w Warszawie oraz w Szczecinie. Dzięki długotrwałym przygotowaniom i doświadczeniu obu ośrodków wszystkie, cztery procedury zakończyły się pomyślnie. Transport narządów możliwy był dzięki PLL LOT.

Tego rodzaju zabiegi przeprowadzane są obecnie w wiodących ośrodkach transplantacyjnych w Stanach Zjednoczonych i Europy. To alternatywa, która może znacznie przyczynić się do zwiększenia liczby przeprowadzanych transplantacji, także dzięki wymianie międzynarodowej.

W procedurze udział wzięli: prof. Artur Kwiatkowski, dr med. Rafał Kieszek, dr Kalina Jędrzejko, dr Magdalena Nita i dr Beata Byszewska - anestezjolog oraz zespół pielęgniarek i instrumentariuszek Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej (Kierownik dr hab. Maciej Kosieradzki). Kwalifikację dawcy i biorcy przeprowadzili: dr Dorota Zygier z Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, kierowanej przez prof. Leszka Pączka, dr n. hum. Mateusz Zatorski - psycholog oraz dr med. Piotr Palczewski i dr Katarzyna Sułkowska z Zakładu Radiologii Klinicznej (Kierownik prof. Marek Gołębiowski). Za dobór immunologiczny obu par odpowiadali prof. Maria Nowaczyk, mgr Natasza Olszowska-Zaremba oraz mgr Anna Łakoma-Rakowska z Zakładu Immunologii Klinicznej (Kierownik dr hab. Radosław Zagożdżon). Skomplikowanym wyzwaniom logistycznym sprostała mgr Edyta Karpeta - koordynator transplantacyjny.

Przedsięwzięcie mogło dojść do skutku dzięki współpracy z zespołem ze Szczecina, kierowanym przez prof. Marka Myślaka i dr. med. Tomasza Śluzara.

Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube