Pożegnanie Profesora Zbigniewa Szreniawskiego

3 kwietnia 2017 roku w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie pożegnaliśmy prof. dr. hab. Zbigniewa Szreniawskiego – Dziekana I Wydziału Lekarskiego w latach 1984-1987, Prodziekana tego Wydziału w latach 1981-1984, Kierownika Zakładu Farmakologii Doświadczalnej z lat 1974-1991.

W nabożeństwie żałobnym uczestniczyli pogrążeni w bólu Rodzina i Przyjaciele Pana Profesora. Środowisko akademickie reprezentowali m.in.: Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś, Prorektor prof. Barbara Górnicka, Dziekan I Wydziału Lekarskiego prof. Paweł Włodarski, prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska – Prodziekan I WL, prof. Dagmara Mirowska-Guzel – kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, prof. Andrzej Członkowski – kierownik Zakładu w latach 1991-2015, prof. Marek Krawczyk – Rektor WUM w latach 2008-2016, prof. Mieczysław Szostek – Prezes Stowarzyszenia Wychowanków Warszawskiej Medycyny i Farmacji, dr hab. Magdalena Bujalska-Zadrożny z Zakładu Farmakodynamiki.

Po zakończeniu Mszy św. odczytano list bp. dr. Stefana Regmunta – Przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Mowę pogrzebową w imieniu członków społeczności akademickiej wygłosił JM prof. Mirosław Wielgoś. Pan Rektor powiedział m.in.:  „Pan Dziekan Szreniawski był i na zawsze już pozostanie wspaniałą Postacią naszej Alma Mater - Osobą, która przez ponad siedemdziesiąt lat tworzyła naszą Uczelnię i była ważnym członkiem jej społeczności (…) Zapisał Pan, Panie Dziekanie, wspaniałą kartę w dziejach naszej Uczelni. Za wszystkie lata pracy, za całe dobro czynione na rzecz środowiska medycznego, nauki, studentów i naszej społeczności akademickiej gorąco dziękujemy. Będzie nam Panie Dziekanie, Panie Profesorze, bardzo brakowało Pana uczynności, mądrości, życzliwości i uśmiechu. Spoczywaj w pokoju, Drogi Panie Dziekanie.”

Urna z Prochami Pana Profesora złożona została w kolumbarium na cmentarzu miejscowym, gdzie ostatnie słowo do Pana Profesora skierowali prof. Andrzej Członkowski, prof. Dagmara Mirowska-Guzel oraz dr hab. Magdalena Bujalska-Zadrożny.

Cezary Ksel
Biuro Prasowe