Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Konferencja Ostrożnie – dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci

Ponad 440 osób wzięło udział 10. Ogólnopolskiej konferencji nt. ochrony niemowląt i małych dzieci przed przemocą, która odbyła się 5 czerwca br. w naszej Uczelni.

Konferencja została zorganizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To największe ogólnokrajowe wydarzenie poświęcone w całości profilaktyce przemocy wobec niemowląt i małych dzieci – do 6. r. ż., które co roku gromadzi kilkuset profesjonalistów.

Celem organizowanych od 10 lat konferencji jest m.in. zwiększenie wiedzy profesjonalistów z zakresu czynników ryzyka krzywdzenia małych dzieci, metod pracy z rodzinami ryzyka czy popularyzowanie dobrych praktyk w zakresie ochrony małych dzieci przed przemocą.

- Wszystkie badania wskazują, że to właśnie małe dzieci są grupą najbardziej narażoną na krzywdzenie. Jednocześnie konsekwencje przemocy, czy zaniedbania, mogą być w tym okresie szczególnie groźne. Dlatego ważne jest, by profesjonaliści mający kontakt z małymi dziećmi i ich rodzinami potrafili rozpoznawać czynniki zagrażające rozwojowi i bezpieczeństwu dzieci i umiejętnie wspierać ich rodziny we właściwej i troskliwej opiece nad dziećmi. – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Wykłady i warsztaty oraz panele dyskusyjne były prowadzone przez polskich i zagranicznych specjalistów. Raquib Ibrahim ze Szkocji przedstawił założenia programu Mellow Dads, metody pracy z ojcami opartej na budowaniu ich więzi z dzieckiem.
Podczas dyskusyjnego panelu o depresji poporodowej omówiono znaczenie tego, często ignorowanego, zaburzenia nastroju dla przebiegu wczesnego macierzyństwa i rozwoju dziecka. Poruszono także kwestie związane z brakiem systemowego wsparcia dla kobiet z depresją i profilaktyką depresji. Duże zainteresowanie uczestników wzbudziła sesja poświęcona prawnej ochronie małych dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem w świetle nowelizacji kodeksu karnego a także temat ochrony dziecka w przypadku konfliktu okołorozwodowego rodziców. Odbyła się także dyskusja z udziałem autorów popularnych blogów parentingowych, takich, jak: Blog Ojciec, mataja.pl, Anna Kowalczyk - boska matka i Hafija.pl. Blogerzy podzielili się swoimi refleksjami o tym, dlaczego piszą w Internecie o swoim rodzicielstwie i jak rozumieją swoją odpowiedzialność, w sytuacji gdy dla wielu niepewnych w swej roli rodziców stają się autorytetem.

Tegoroczna konferencja, zgromadziła ponad 440 profesjonalistów działających na rzecz dziecka i rodziny, m.in. pielęgniarek, psychologów, pracowników socjalnych, kuratorów, pracowników żłobków i przedszkoli, przedstawicieli władz samorządowych. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Polskiego Stowarzyszenia Medycyny Rodzinnej, warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Naczelnej Izba Pielęgniarek i Położnych.

 

Biuro Informacji i Promocji
w oparciu o materiały informacyjne Fundacji „Dajmy Dzieciom Siłę”

Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube