Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Wykład dr hab. Grzegorza Basaka w ramach programu patronackiego

5 grudnia br. w XVII Liceum Ogólnokształcącym im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbył się wykład dr. hab. Grzegorza Basaka reprezentującego Katedrę i Klinikę Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych. Spotkanie było dedykowane uczniom liceów, które uczestniczą w programie patronackim naszej Uczelni.

W wykładzie wzięli udział licealiści ze szkoły będącej gospodarzem wydarzenia oraz młodzież z II LO Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego.
Uczestnicy wydarzenia zostali przywitani przez Wicedyrektor Liceum im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego Joannę Goryczkę oraz dr hab. Ewę Bałkowiec-Iskrę - Pełnomocnika Rektora ds. pilotażowego programu patronackiego.

W pierwszej części  wystąpienia prelegent opowiedział o swojej ścieżce kariery  naukowo-zawodowej i zainteresowaniach badawczych. Odwołując się do własnych doświadczeń, udzielił młodzieży wielu cennych rad i zachęcał do realizacji marzeń będących odpowiedzią na żywy w każdym młodym człowieku głód wiedzy. Wile uwagi poświęcił także realiom, z jakimi zderza się młody naukowiec.

W drugiej części wystąpienia zatytułowanej „Przez żołądek do serca: jak bakterie jelitowe wpływają na układ krwiotwórczy ” dr hab. Grzegorz Basak przybliżył zebranym, czym zajmuje się hematologia i przed jakimi wyzwaniami obecnie staje. Wiele miejsca poświęcił omówieniu zagrożeń, jakie stwarzają  drobnoustroje w trakcie leczenia onkologicznego i immunosupresyjnego. Młodzież usłyszała m.in. o narastającym problemie kolonizacji ludzkiego organizmu przez bakterie cechujące się antybiotykoopornością oraz o innowacyjnych i skutecznych metodach leczenia takich jak transplantacja flory fekalnej.

Wykład spotkał się z żywym odbiorem licealistów, którzy zadawali prelegentowi wiele pytań.
Na zakończenie spotkania dr. hab. Grzegorzowi Basakowi wręczono pamiątkową publikację dotycząca LO im. Frycza Modrzewskiego oraz koszulkę „modrzewiaka”. Prelegent otrzymał także pisemne podziękowania i upominek od Prorektora ds. Umiędzynarodowienia Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztofa J. Filipiaka i dr. hab. Ewy Bałkowiec-Iskry.

Zdjęcia:Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter