Konferencja "Od genetyki do profilaktyki w onkologii"

9 grudnia 2017 r. odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „Od genetyki do profilaktyki w onkologii”. Organizatorami i inicjatorami wydarzenia były: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Studenckie Koło Naukowe Onkoma. Konferencja została objęta honorowym patronatem JM Rektora WUM – prof. Mirosława Wielgosia oraz Dyrektora Centrum Onkologii w Warszawie – prof. Jana Walewskiego.

Spotkanie otworzyła prof. Barbara Górnicka - Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia WUM oraz dr Joanna Didkowska – Kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie. Konferencja składała się z trzech modułów dotyczących genetyki, epidemiologii oraz profilaktyki chorób nowotworowych.

Grono ekspertów prowadzących wykłady stanowili naukowcy reprezentujący naszą Uczelnię. Dr hab. Anna Badowska-Kozakiewicz z Zakładu Biofizyki i Fizjologii Człowieka mówiła o roli glikoproteiny P w diagnostyce raka piersi, a mgr Paweł Koczkodaj - doktorant w Zakładzie Biofizyki i Fizjologii Człowieka o Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Wykłady wygłosili również specjaliści z Centrum Onkologii w Warszawie. Prof. Magdalena Chechlińska poświęciła swoje wystąpienie immunologii w onkologii, dr Joanna Didkowska omówiła zagrożenia nowotworami w polskiej populacji, dr Marta Mańczuk skupiła się na prospektywnych badaniach kohortowych, zaś mgr Paulina Wieszczy przedstawiła informacje na temat badań przesiewowych w Polsce. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać także wykładu gościa z Uniwersytetu Warszawskiego – dr n med. Justyny Chlebowskiej, która zaprezentowała informacje na temat Projektu „Badamy Geny”.

Oprócz ekspertów wystąpili także studenci, którzy zaprezentowali swoje prace związane tematycznie z daną częścią konferencji. Wśród nich znaleźli się reprezentanci Studenckich Kół Naukowych działających w WUM – SKN Biologii Komórki Nowotworowej przy Zakładzie Biofizyki i Fizjologii oraz SKN Medycyny Stylu Życia przy III Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii.

Na wydarzenie złożyły się także warsztaty dotyczące leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu (ZUT), które poprowadziły mgr Magdalena Cedzyńska oraz mgr Irena Przepiórka z Centrum Onkologii w Warszawie. Mgr Mateusz Banaszkiewicz
z Uniwersytetu SWPS przygotował natomiast zajęcia dotyczące komunikacji lekarz – pacjent.

Fot. Michał Teperek

[ kontakty ] [ redakcja serwisu ]