Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

V konferencja naukowo-szkoleniowa z zakresu chirurgii laparoskopowej

5 i 6 kwietnia br. w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym odbyła się V konferencja naukowo-szkoleniowa z zakresu chirurgii Laparoskopowej dotycząca techniki szycia.

Wydarzenie to  stanowi powrót do cyklicznych spotkań organizowanych przez Klinikę Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej w latach 2006-2009.

W konferencji wzięło udział 19 uczestników, którzy pod okiem instruktorów przez 2 dni intensywnie ćwiczyli techniki wiązania nici w laparoskopii przy użyciu specjalnych trenażerów. Gościem specjalnym konferencji był prof. Thomas Carus - kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Naczyniowej - Centrum Chirurgii Małoinwazyjnej Asklepios Westklinikum w Hamburgu. Większość ćwiczeń wykonywano na tkankach zwierzęcych i inspirowano się rzeczywistymi potrzebami operacyjnymi, z którymi spotykają się chirurdzy. Wykonywano miedzy innymi: zaopatrzenie przedziurawienia żołądka, zespolenia żołądkowe i jelitowe, fundoplikację czy appendektomię. Niemiecka edycja kursu jest organizowana przez prof. Carusa od wielu lat. Początkowo odbywała się w Monchengladbach, później m.in. w Bremie, Hanowerze, Hamburgu i Berlinie oraz podczas zjazdów Towarzystwa Chirurgów Niemieckich. Zajęcia wpisały się już na stałe do kalendarza zaawansowanych szkoleń chirurgów niemieckich, a zamierzeniem organizatorów jest powtórzenie tego sukcesu w warszawskiej edycji.

Ćwiczenia odbywały się w ramach kursu doskonalącego Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM, a za udział w konferencji przyznawano 13 punktów edukacyjnych.

Inicjatorzy konferencji mają nadzieję, że ten rodzaj spotkań na stałe zagości w kalendarzu cyklicznych wydarzeń organizowanych przez Klinikę i corocznie będzie gromadził  chirurgów zainteresowanych ćwiczeniem techniki szycia w laparoskopii.

Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter