Konferencja „Współczesny etos zawodu położnej”

15 maja br. z okazji Międzynarodowego Dnia Położnej odbyła się VII Konferencja Naukowa Wydziału Nauki o Zdrowiu zatytułowana „Współczesny etos zawodu położnej”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął JM  Rektor – prof. Mirosław Wielgoś oraz Dziekan WNoZ – prof. Piotr Małkowski.

Spotkanie otworzyła i poprowadziła dr Barbara Mazurkiewicz – opiekun Studenckiego Koła Naukowego Etyki przy Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej, które wraz z Kołem Naukowym Położnych zorganizowało konferencję. Witając przybyłych na sympozjum, wyraziła radość ze spotkania, podczas którego położne mogą podzielić się owocami swojej pracy i świętować. Podziękowała także osobom szczególnie zaangażowanym  w przygotowanie wydarzenia: dr Grażynie Bączek, dr Agnieszce Nowackiej i mgr Dorocie Cholewickiej. Wszystkim zgromadzonym przekazała życzenia i pozdrowienia, które wystosował Rektor – prof. Mirosław Wielgoś.

Słowa uznania i życzenia skierowali do zebranych również: dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska - Kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej, Ewa Janiuk Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, prof. Krzysztof Czajkowski – Kierownik II Kliniki Położnictwa i Ginekologii pełniący jednocześnie funkcję Prodziekana ds. Studiów Licencjackich i Magisterskich I WL, mgr Beata Szlendak zastępca Dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych oraz dr Zofia Sienkiewicz z Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego.

Wykład inauguracyjny przygotowany pod opieką  mgr Doroty Cholewickiej wygłosiły Kamila Pijanowska i Magdalena Suchta ze Studenckiego Koła Naukowego Etyki. Wystąpienie nosiło tytuł „Etos zawodu położnej na przestrzeni dziejów”.

W czasie konferencji odbyły się dwie sesje tematyczne oraz jedna sesja plakatowa w formule konkursu zatytułowana „Różne aspekty opieki położniczej nad kobietą w zdrowiu i chorobie”. Pierwsze miejsce przyznano plakatowi wykonanemu przez Zuzannę Strząskę- Kliś, Grzegorza Bartkowiaka i Grażynę Dykowską z Zakładu Zdrowia Publicznego pt. „Opieka nad pacjentka geriatryczną- rola pielęgniarki czy położnej?”

Sympozjum było także okazją do wyróżnienia dwóch studentek, które w minionych latach były szczególnie zaangażowane w działalność Studenckiego Koła Naukowego Etyki i organizację poprzednich edycji konferencji. Z rąk dr Barbary Mazurkiewicz oraz mgr Doroty Cholewickiej nagrody odebrały Paulina Siczek oraz Malwina Sierzan.

Fot. Tomasz Jędrzejewski

[ kontakty ] [ redakcja serwisu ]