Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Wykład patronacki

XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika było gospodarzem spotkania, podczas którego wystąpił z wykładem dr Tomasz Guzel z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej WUM.

Wizyta dr. Tomasza Guzela w Liceum rozpoczęła tegoroczną serię spotkań w ramach programu patronackiego, który od stycznia 2017 r. prowadzi nasza Uczelnia. We wtorkowym wykładzie, oprócz gospodarzy, uczestniczyła także młodzież z XVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz II LO Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego.

Prelegent swoje wystąpienie poświecił chorobom jamy brzusznej, bólowi, który im towarzyszy oraz roli chirurga w procesie leczniczym. Wykład był doskonałą okazją, aby uzyskać odpowiedź na takie pytania jak: skąd się wzięła chirurgia? Co może boleć w brzuchu? Czy ból brzucha jest zawsze taki sam? Dr Tomasz Guzel odwołując się faktów z historii nowożytnej medycyny, pokazał, jak na przestrzeni dziejów zmieniało się znaczenie chirurgii i jak kluczową rolę w jej rozwoju miało wynalezienie znieczulenia i rozwój antyseptyki. Opowiedział m. in. o rodzajach bólu oraz omówił najczęstsze przyczyny jego występowania, takie jak: zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność przewodu pokarmowego czy choroba wrzodowa. Młodzież dowiedziała się co kryje się pod wyrażeniem „ostry brzuch” i jaka jest różnica między bólem a bolesnością. Wykładowca wiele uwagi poświęcił nowoczesnym technikom stosowanym w chirurgii m. in. NOTES (Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery) eksperymentalnej metodzie polegającej na wykorzystaniu naturalnych otworów ciała, aby uzyskać dostępu operacyjny do narządów. Podczas wykładu nie zabrakło opinii o roli chirurga w diagnostyce i leczeniu bólu brzucha oraz refleksji o trudnym procesie decyzyjnym dotyczącym zakwalifikowania pacjenta do zabiegu.

Wykład spotkał się z żywym odbiorem licealistów, którzy zadawali prelegentowi wiele pytań.

Na zakończeni spotkania dr. Tomaszowi Guzelowi wręczono pisemne podziękowana od Prorektora ds. Umiędzynarodowienia Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztofa Filipiaka oraz dr hab. Ewy Bałkowiec-Iskry – Pełnomocnika Rektora ds. pilotażowego programu patronackiego.

Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
15.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter