50-lecie uzyskania dyplomów lekarskich

Zgodnie z wieloletnią tradycją naszej Uczelni 29 września 2018 roku odbyła się uroczystość odnowienia po 50 latach dyplomów lekarza absolwentom Wydziału Lekarskiego

W  spotkaniu  zorganizowanym  przez  I  Wydział  Lekarski i Wydział Lekarsko-Dentystyczny uczestniczyli Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych prof. Andrzej Deptała, Dziekan I Wydziału Lekarskiego prof. Paweł Włodarski, Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. Piotr Wroczyński oraz Prodziekan I Wydziału Lekarskiego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska.

Wśród 153 absolwentów rocznika 1968, którzy tego dnia zasiedli w Auli wykładowej im. prof. Janusza Piekarczyka, była Pani Zofia Deptała – matka Prorektora prof. Andrzeja Deptały.

W liście Rektora prof. Mirosława Wielgosia, odczytanym przez prof. Andrzeja Deptałę, zwrócono uwagę na szczególny kontekst historyczny: „Pięć dekad temu, w roku 1968, otrzymali Państwo absolutorium. Wszyscy pamiętamy emocjonalny protest wspólnoty pokoleniowej, który rozlał się wtedy po całej Polsce, a jego symbolem stał się wiec z 8 marca. To był wielki niepodległościowy zryw studentów i warto o tym zawsze przypominać. Strajkowano w obronie demokracji i przeciwko cenzurze. Właśnie w 1968 roku ominęło Państwa uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia studiów. Niech dzisiejsze chwile będą choć namiastką tej uroczystości i szczególnym powodem do radości”. Rektor podkreślił, że osiągnięciem każdej z przybyłych osób są tysiące wyleczonych pacjentów, kariery w skali krajowej i międzynarodowej oraz uznanie środowiska. Przypomniał nazwiska tych, którzy swoją karierę zawodową związali z naszą Alma Mater:

  • prof. Ryszarda Chazan – była Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą i była Prodziekan I Wydziału Lekarskiego. W latach 2000-2014 Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii. Znakomita specjalistka w zakresie chorób wewnętrznych, pneumonologii, kardiologii i alergologii, długoletni konsultant wojewódzki w dziedzinie choroby płuc;
  • prof. Marek Jakóbisiak – Kierownik Zakładu Immunologii w latach 1993-2009, wybitny immunolog, wspaniały nauczyciel akademicki i naukowiec;
  • prof. Jerzy Leibschang – wieloletni Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala im. Świętej Rodziny, uznany ginekolog i położnik;
  • dr hab. Marek Pastuszko († 2016 r.) –  wieloletni adiunkt Katedry i Kliniki Neurochirurgii I Wydziału Lekarskiego (1970--2001) oraz Zakładu Pielęgniarstwa Klinicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu (2002-2014). Specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i neurochirurgii.

Oprócz powyższych osób prof. Mirosław Wielgoś wspomniał o dr Bożennie Horoszko-Husiatyńskiej i dr. Andrzeju Morlińskim – niezwykłych wykładowcach i nauczycielach wielu pokoleń lekarzy.

Dziekan I Wydziału Lekarskiego prof. Paweł Włodarski podkreślił, że swoim zawodowym życiem absolwenci rocznika 1968 pisali współczesną historię polskiej medycyny, a ich dokonania zawodowe stanowią przykład dla nowych pokoleń wychowanków Wydziału.

Absolwenci otrzymali okolicznościowe dyplomy potwierdzające, że przestrzegali wiernie Przysięgi Hipokratesa i stali się chlubą polskiej społeczności lekarskiej. Uroczystość uświetnił występ Chóru WUM pod dyrekcją Daniela Synowca.

W okresie 1963-1968 Akademią Medyczną w Warszawie kierował prof. Bolesław Górnicki, zaś na czele Wydziału Lekarskiego stali kolejno Dziekani: prof. Jan Raczyński i prof. Zdzisław Łapiński.

Cezary Ksel
Biuro Prasowe WUM

 

Fot. Michał Teperek
Dział Fotomedyczny WUM