XVI edycja warsztatów edukacyjnych dla dziennikarzy „Quo vadis medicina”?

Innowacje w mikrochirurgii oka - nowe narzędzia dla lekarzy, nowe szanse dla pacjentów - pod takim hasłem Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia we współpracy z Katedrą i Kliniką Okulistyki II Wydziału Lekarskiego WUM, Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalem Okulistycznym w Warszawie zorganizowało XVI edycję warsztatów edukacyjnych dla dziennikarzy Quo vadis medicina. Wydarzenie odbyło się 24 stycznia 2019 w sali konferencyjnej SPKSO.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchania wykładów poświęconych chorobom oczu i najnowszym metodom ich leczenia, w tym zwłaszcza – mikrochirurgii w systemie 3D. Prelekcjom towarzyszyły pokazy trójwymiarowych filmów ilustrujących omawiane zagadnienia.

Warsztaty prowadzili red. Ewa Dux-Prabucka, prezes Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie oraz Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego WUM. Sesję wykładową otworzył prof. Jacek P. Szaflik prelekcją pt. Chirurgia oka w 3D. Ponadto, na sesję złożyły się wystąpienia:

• dr hab. n. med. Justyny Izdebskiej i dr med. Anny Kurowskiej – „Schorzenia rogówki a leczenie chirurgiczne. Korekcja wad wzroku”,

• dr hab. n. med. Anny Kamińskiej i dr Moniki Łazickiej-Gałeckiej – „Jaskra a możliwości współczesnej chirurgii”,

• prof. dr. hab. n. med. Jacka P. Szaflika – „Chirurgia soczewki – to nie tylko zaćma”,

• dr Elżbiety Jadowskiej – „Współczesne soczewki – standardy materiałów a jakość życia”,

• prof. dr. hab. n. med. Jerzego Szaflika – „Złożoność procesu widzenia”.

Jednym z elementów programu warsztatów był również pokaz systemu NGENUITY 3D, wspomagającego zabiegi chirurgiczne technologią trójwymiarowego obrazu.

W warsztatach udział wzięli przedstawiciele:

• 16 redakcji prasowych, m.in. PAP, „Newsweeka”, „Faktu”, „Do Rzeczy”, „Naszego Dziennika”;

• 5 redakcji telewizyjnych: TVP 1, TVP2, TVP3 Warszawa, TVP3 „Alchemia zdrowia i urody, TVP3 Katowice;

• 4 redakcji radiowych: RMF FM, Programu 1 Polskiego Radia, Informacyjnej Agencji Radiowej, Radia RPL FM.

Warsztaty swoją obecnością zaszczycili także Małgorzata Rejnik - Kanclerz WUM, Stanisław Pitucha - Zastępca Kanclerza WUM, a także przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Urzędu Miasta Warszawy.

Fot.: Agencja Reklamowa DEVA sp.j.

1_prof. dr hab. Jacek P. Szaflik i red. Ewa Dux-Prabucka - otwarcie warsztatów.JPG
2_prof. dr hab. Jacek P. Szaflik - wykład.jpg
3_dr Elżbieta Jadowska - wykład.JPG