3 edycja praktycznego kursu chirurgii dla studentów „Chirurgiczne techniki implantacji protez zastawkowych serca”

8 kwietnia 2019 r. w Klinice Kardiochirurgii I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM, kierowanej przez dr. hab. med. Piotra Hendzla, odbyła się 3. edycja kursu dla studentów „Chirurgiczne techniki implantacji protez zastawkowych serca”, będącego unikalnym, praktycznym wprowadzeniem młodych lekarzy w problematykę technik chirurgicznych stosowanych podczas operacyjnego leczenia wad zastawkowych serca.

Organizatorami warsztatów byli lekarze Kliniki Kardiochirurgii: dr n. med. Radosław Wilimski (opiekun Studenckiego Koła Naukowego) i dr Mateusz Wondołkowski oraz przedstawiciele firmy Ethicon (Johnson&Johnson): Emilia Sasin-Kur, Aleksandra Dudzisz, Marta Żak oraz Anna Piasecka.

Studenci biorący udział w szkoleniu samodzielnie wymienili zastawkę mitralną na protezę zastawkową, dzięki wykorzystaniu symulatora zalecanego przez European Association For Cardio-Thoracic Surgery, stosowanego w edukacji rezydentów kardiochirurgii - Verberkmoes Mitral Sim. W trakcie warsztatów przedstawiono również najnowsze wytyczne dotyczące leczenia chirurgicznego wad zastawki mitralnej, nowe technologie wykorzystywane w małoinwazyjnym leczeniu wad zastawkowych serca oraz informacje dotyczące materiałów szewnych stosowanych w kardiochirurgii.

Biuro Informacji i Promocji

Fot. Emilia Sasin-Kur