Wizyta prof. Petera Gloviczki w klinikach chirurgii naczyniowej WUM

W minionym tygodniu w klinikach chirurgii naczyniowej naszego Uniwersytetu (I Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej WUM w Szpitalu Bródnowskim oraz w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM) gościł prof. Peter Gloviczki – światowej sławy chirurg naczyniowy, emerytowany kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej Mayo Clinic, redaktor naczelny Journal of Vascular Surgery, były Prezydent Society for Vascular Surgery. Prof. Gloviczki spotkał się z zespołami obu klinik, obserwował przeprowadzane operacje, jak również wygłosił dwa wykłady.

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej WUM w Szpitalu Bródnowskim stworzona i prowadzona przez lata przez prof. Wojciecha Noszczyka, pod jego kierownictwem, zdobyła  uznanie i  renomę wiodącego ośrodka chirurgii naczyniowej w Polsce. Obecny kierownik Kiniki prof. Piotr Ciostek jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chirurgii naczyniowej dla województwa mazowieckiego. W ośrodku wykonywany jest pełen wachlarz zabiegów naczyniowych. To tutaj przeprowadzano pierwsze zabiegi wewnątrznaczyniowego udrażniania tętnic z zastosowaniem lasera Nd-YAG, czy wiertarek mechanicznych, a także jedne z pierwszych implantacji stent-graftów aortalnych. Rozwinięto chirurgię żył, w tym zespołu pozakrzepowego. Bieżące wyzwania to optymalizacja leczenia chirurgicznego tętniaków tętnic szyjnych, próby leczenia przewlekłych niedrożności tętnic szyjnych, czy wykorzystania fuzji obrazów tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w stentowaniu tętnicy szyjnej wewnętrznej oraz endowaskularne leczenie niedrożności aorty brzusznej. Klinika jest ośrodkiem, w którym rocznie wykonywanych jest ok. 1000 procedur wewnątrznaczyniowych i kilkaset klasycznych operacji naczyniowych.

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM, kierowana przez prof. Sławomir Nazarewskiego, jest największym w Polsce oraz wiodącym w Europie i na świecie ośrodkiem zajmującym się leczeniem chorób aorty, w tym tętniaków piersiowo-brzusznych. Od 2010 roku wykonano tu ponad 600 zabiegów wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków piersiowo-brzusznych, co stanowi blisko połowę tego typu operacji wykonanych w Polsce. Jest również jedynym w Polsce i jednym z kilkunastu ośrodków na świecie mających dostęp do technologii wewnątrznaczyniowej opracowanej do leczenia tętniaków łuku aorty (stent-grafty z odgałęzieniami do pnia ramienno-głowowego i tętnicy szyjnej). Klinika ściśle współpracuje w opracowywaniu nowych metod leczenia wewnątrznaczyniowego chorób aorty z najważniejszymi ośrodkami na świecie - Universitäres Herzzentrum w Hamburgu (prof. Tilo Kolbel), Chirurgie Vasculaire - Centre de l’Aorte Université w Paryżu (prof. Stephan Haulon, prezydent European Society for Vascular Surgery), Mayo Clinic (prof. Gustavo Oderich) i Paracelsus Medical University w Norymberdze (prof. Eric Verhoeven).

Autor: prof. Sławomir Nazarewski
Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM

CSK blok operacyjny.jpg
CSK UCK WUM.jpg