Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Wizyta prof. Petera Gloviczki w klinikach chirurgii naczyniowej WUM

W minionym tygodniu w klinikach chirurgii naczyniowej naszego Uniwersytetu (I Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej WUM w Szpitalu Bródnowskim oraz w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM) gościł prof. Peter Gloviczki – światowej sławy chirurg naczyniowy, emerytowany kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej Mayo Clinic, redaktor naczelny Journal of Vascular Surgery, były Prezydent Society for Vascular Surgery. Prof. Gloviczki spotkał się z zespołami obu klinik, obserwował przeprowadzane operacje, jak również wygłosił dwa wykłady.

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej WUM w Szpitalu Bródnowskim stworzona i prowadzona przez lata przez prof. Wojciecha Noszczyka, pod jego kierownictwem, zdobyła  uznanie i  renomę wiodącego ośrodka chirurgii naczyniowej w Polsce. Obecny kierownik Kiniki prof. Piotr Ciostek jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chirurgii naczyniowej dla województwa mazowieckiego. W ośrodku wykonywany jest pełen wachlarz zabiegów naczyniowych. To tutaj przeprowadzano pierwsze zabiegi wewnątrznaczyniowego udrażniania tętnic z zastosowaniem lasera Nd-YAG, czy wiertarek mechanicznych, a także jedne z pierwszych implantacji stent-graftów aortalnych. Rozwinięto chirurgię żył, w tym zespołu pozakrzepowego. Bieżące wyzwania to optymalizacja leczenia chirurgicznego tętniaków tętnic szyjnych, próby leczenia przewlekłych niedrożności tętnic szyjnych, czy wykorzystania fuzji obrazów tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w stentowaniu tętnicy szyjnej wewnętrznej oraz endowaskularne leczenie niedrożności aorty brzusznej. Klinika jest ośrodkiem, w którym rocznie wykonywanych jest ok. 1000 procedur wewnątrznaczyniowych i kilkaset klasycznych operacji naczyniowych.

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM, kierowana przez prof. Sławomir Nazarewskiego, jest największym w Polsce oraz wiodącym w Europie i na świecie ośrodkiem zajmującym się leczeniem chorób aorty, w tym tętniaków piersiowo-brzusznych. Od 2010 roku wykonano tu ponad 600 zabiegów wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków piersiowo-brzusznych, co stanowi blisko połowę tego typu operacji wykonanych w Polsce. Jest również jedynym w Polsce i jednym z kilkunastu ośrodków na świecie mających dostęp do technologii wewnątrznaczyniowej opracowanej do leczenia tętniaków łuku aorty (stent-grafty z odgałęzieniami do pnia ramienno-głowowego i tętnicy szyjnej). Klinika ściśle współpracuje w opracowywaniu nowych metod leczenia wewnątrznaczyniowego chorób aorty z najważniejszymi ośrodkami na świecie - Universitäres Herzzentrum w Hamburgu (prof. Tilo Kolbel), Chirurgie Vasculaire - Centre de l’Aorte Université w Paryżu (prof. Stephan Haulon, prezydent European Society for Vascular Surgery), Mayo Clinic (prof. Gustavo Oderich) i Paracelsus Medical University w Norymberdze (prof. Eric Verhoeven).

Autor: prof. Sławomir Nazarewski
Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM

CSK blok operacyjny.jpg
CSK UCK WUM.jpg
IMG_8793.JPG
Wpis do Księgi Pamiątkowej.jpg
Wykład prof. P.Gloviczki.jpg
Zespół Prof. Piotra Ciostka.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter