Debata o problemach współczesnego pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce

27 marca 2017 r. w Centrum Dydaktycznym naszej Uczelni odbyła się debata poświęcona problemom współczesnego pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.
27 marca 2017 r. w Centrum Dydaktycznym naszej Uczelni odbyła się debata poświęcona problemom współczesnego pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

Organizatorem debaty był resort zdrowia wspólnie z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
            
Uroczystość zaszczycili swą obecnością Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś, Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Teresa Wargocka. Program debaty uwzględniał m.in. zagadnienia kształcenia, tematykę norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, poprawę bezpieczeństwa pacjenta oraz kwestie cyfryzacji w systemie ochrony zdrowia. 
     
W wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 osób, w tym m.in. przedstawiciele środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych, przedstawiciele związku zawodowego pielęgniarek i położnych oraz stowarzyszeń pielęgniarskich, konsultanci krajowi i wojewódzcy w poszczególnych dziedzinach pielęgniarstwa oraz delegaci uczelni kształcących w zawodach pielęgniarki i położnej.
   
Debatę  poprzedziła konferencja prasowa, podczas której Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł wskazał na najważniejsze problemy związane z wykonywaniem zawodu pielęgniarki i położonej.    
Minister podkreślił, że „problemy polskiego pielęgniarstwa są problemami całego kraju i przyznał, że „należy pracować nad prestiżem zawodów pielęgniarki i położnej i rozmawiać o ich kształceniu i normach zatrudnienia”. Zdaniem Ministra Radziwiłła kompleksowym aktem dotyczącym problemów tej grupy zawodowej powinna być strategia na rzecz polskiego pielęgniarstwa. Strategia ma zostać opracowana w ciągu trzech miesięcy przez specjalnie powołany zespół ds. pielęgniarstwa, w którego skład wejdą m.in. przedstawiciele środowiska pielęgniarek i położnych, prawnicy i przedstawiciele rządu. Pracami zespołu ma pokierować wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko. Minister zapewnił również, że nie jest planowana likwidacja licencjackich i magisterskich studiów pielęgniarskich.       

Wicepremier Jarosław Gowin przekonywał o potrzebie dialogu poszczególnych resortów z organizacjami pielęgniarek i położnych. Wyraził nadzieję, że „debata będzie ważnym krokiem w poszukiwaniu harmonijnej współpracy między Ministerstwem Zdrowia, całym rządem a środowiskiem pielęgniarek”.
           
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz zaznaczyła, że ogromną wagę powinno przywiązywać się do kształcenia pielęgniarek, stałego podnoszenia poziomu wiedzy teoretycznej i praktycznej, oraz zdobywania nowych umiejętności i kompetencji.
Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas poruszyła kwestie zatrudnienia i planowania rozwoju kadry pielęgniarskiej i położniczej. Zdaniem Zofii Małas kadra zarządzająca w pielęgniarstwie powinna opracować i wdrożyć  plan awansu pielęgniarek i położnych. Umożliwiać im i zachęcać do rozwoju zawodowego, który wymaga od nich gotowości do stałego podnoszenia posiadanych kwalifikacji zawodowych oraz zdobywania nowych umiejętności i kompetencji. Zaznaczyła jednocześnie, że w ostatnich dwóch latach zwiększyło się zainteresowanie studiami pielęgniarskimi.    
Ponadto, w trakcie debaty omówione zostały zagadnienia związane z limitowaniem miejsc na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo, celem zapewnienia środków finansowych na kształcenie dla uczelni publicznych oraz dostosowaniem systemu kształcenia pielęgniarek i położnych do  realnych potrzeb ochrony systemu zdrowia w różnych rodzajach świadczeń, w których niezbędne jest posiadanie określonych kwalifikacji.
  
Na zakończenie debaty, do uczestników spotkania zwróciła się wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, która zapewniła, że resort zdrowia jest otwarty na dialog, który pozwoli na wspólne poszukiwanie skutecznych rozwiązań dla najpilniejszych spraw zgłaszanych przez pielęgniarki i położne. 

  Kamilla Walczak 
Biuro Prasowe

Fot.Michał Teperek
Dział Fotomedyczny WUM