Zaproszenie do udziału w misjach Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) zaprasza do uczestnictwa w misjach medycznych Medycznego Zespołu Ratunkowego / Emergency Medical Team (EMT), certyfikowanego w październiku 2019 roku przez WHO jako 29-ty taki zespół ratunkowy na świecie i jedyny taki zespół w Polsce.

21 września br. Medyczny Zespół Ratunkowy / Emergency Medical Team PCPM zaczyna misję w Etiopii.
W uzgodnieniu z Ministerstwem Zdrowia Etiopii i pod auspicjami WHO polscy lekarze będą wspierać największy jednoimienny szpital w tym kraju, zorganizowany w centrum konferencyjnym w pobliżu lotniska w Addis Abebie, stolicy kraju. Szpital ten ma 1000 łóżek dla chorych na COVID-19 oraz 40 łóżek intensywnej terapii (wszystkie są zajęte). Ministerstwo Zdrowia Etiopii otwiera drugi szpital jednoimienny na 1000 łóżek.
Polscy lekarze i personel medyczny otrzymają dopuszczenie do wykonywania zawodu w Etiopii na podstawie skanów dyplomów (potrzebne będą dyplomy w wersji angielskiej lub ich przysięgłe tłumaczenie + CV po angielsku).

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM zaprasza do udziału w misji do Etiopii:

• 1-3 lekarzy-specjalistów intensywnej terapii lub mających doświadczenie w leczeniu chorych z ciężkim przebiegim choroby COVID-19 oraz
  • 1-3 pielęgniarki/rzy mających doświadczenie w opiece nad pacjentami z chorobą COVID-19 lub w pracy na oddziałach intensywnej terapii

Termin: od 21 września (poniedziałek) przez okres 2-3 tygodni.

PCPM pokrywa wszystkie koszty wyjazdu (przelot, zakwaterowanie, dietę lub wyżywienie, ubezpieczenia, w tym NNW obejmujące COVID-19) oraz pełen zestaw środków ochrony indywidualnej. PCPM nie pokrywa jednak kosztów utraconych dyżurów.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM poszukuje także lekarzy i pielęgniarki/rzy o specjalności opisanej powyżej, do 2-3 tygodniowych misji w:

• Libanie - wstępnie od 20 do 30 września 2020 r. - dokładne terminy są obecnie uzgadniane z przedstawicielami WHO i Ministerstwa Zdrowia w Libanie
  • Etiopii - od 1 do 18 października 2020 r.
  • Sudanie - w listopadzie 2020 r.

Osoby zainteresowane udziałem w misjach proszone są o wysłanie swojego CV wraz ze skanem prawa wykonywania zawodu oraz dyplomu, a także wskazaniem preferowanego terminu wyjazdu na adres: emt@pcpm.org.pl.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM skontaktuje się z ochotnikami w celu odbycia rozmowy i ustalenia miejsca realizacji misji, w zależności do doświadczenia i potrzeb w wymienionych wyżej lokalizacjach.

Działalność Emergency Medical Team PCPM w odpowiedzi na pandemię koronawirusa obejmowała między innymi:

• Włochy - miasto Brescia w Lombardii. Lekarze i personel medyczny PCPM EMT pracował na oddziale intensywnej opieki szpitala w Brescii przez 10 dni (30 marca - 9 kwietnia 2020 r.). Była to misja zorganizowana przez Wojskowy Instyut Medyczny, na podstawie porozumienia Rządu RP i Rządu Włoch, do udziału w której zostaliśmy zaproszeni ze względu na nasze doświadczenie medyczne i usystematyzowane procesy organizacyjne.
  • Tadżykistan - na wniosek WHO personel PCPM EMT realizował w 13 szpitalach szkolenia w zakresie leczenia / prowadzenia pacjentów z COVID-19 oraz wspierał je w zakresie procedur zapobiegania i kontroli zakażeń wewnątrzszpitalnych (19 osób w terminie 6-27 czerwca 2020 r.).
  • Liban - działania ratunkowe w odpowiedzi na eksplozję magazynu azotanu amonu oraz wsparcie dwóch publicznych szpitali jednoimiennych dla chorych na COVID-19

Fot.: Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM

Fundacja PCPM jest apolityczną organizacją pozarządową.
Więcej: https://pcpm.org.pl/