EURONANOMED 3 - II MIĘDZYNARODOWY KONKURS OGŁOSZONY

Nazwa konkursu: European Innovative Research & Technological Development Projects in Nanomedicine

Temat konkursu: nanomedycyna

Zakres konkursu

• To support translational research projects that combine innovative approaches in the field of nanomedicine and;
  • To encourage and enable transnational collaboration between public and private research groups from academia (research teams from universities, higher education institutions, public research institutions) and clinical/public health research (research teams from hospital/ public health, healthcare settings and other healthcare organisations) or research teams from industrial enterprises (all size).

Project proposals will address multidisciplinary and translational research. The project proposals must cover at least one of the following areas that are equal in relevance for this call:

• Regenerative medicine
  • Diagnostics
  • Targeted delivery systems

Kraje/partnerzy biorący udział w konkursie:

FNRS (Belgia),

ETAg (Estonia),

FRQS (Kanada),

ANR (Francja),

VDI (Niemcy),

GSRT (Grecja),

CSO-MOH (Izrael),

IMH (Włochy),

VIAA (Łotwa),

RCL (Litwa),

NCBR (Polska),

UEFISCDI (Rumunia),

SAS (Słowacja),

CDTI (Hiszpania),

ISCIII (Hiszpania),

MINECO (Hiszpania),

MoST (Taiwan),

TUBITAK (Turcja).

Termin naboru wniosków: 14.12.2017-16.01.2018.

Nabór wniosków międzynarodowych będzie odbywał się poprzez system elektroniczny dostępny od 14 grudnia 2017 r. na stronie  https://www.pt-it.de/ptoutline/application/euronanomed2018 .

Na dofinansowanie udziału polskich podmiotów w projektach wyłonionych w ramach konkursu NCBR przeznaczyło budżet w wysokości 600 000 EUR, przy czym maksymalny budżet pojedynczego projektu nie może przekroczyć 200 000 EUR, niezależnie od liczby partnerów z Polski w tym projekcie.

Szczegółowe informacje dla polskich wnioskodawców na temat konkursu dostępne są pod adresem: