Rak tarczycy - kogo leczyć intensywniej? Artykuł lekarzy z WUM w prestiżowym czasopiśmie Clinical Cancer Research

Ponad 90% pacjentów z rakiem tarczycy przeżywa więcej niż 10 lat. Niestety część chorych umiera wcześniej i jest to grupa, która wymaga znacznie intensywniejszej terapii. Niestety, do tej pory nie znaliśmy metody, aby gorzej rokujących chorych zidentyfikować. I ten właśnie problem rozwiązali lekarze z WUM znajdując wrodzoną mutację w genie DIRC3 związaną ze zwiększoną śmiertelnością pacjentów z rakiem tarczycy. Co ważne, mutację można zbadać na samym początku planowania terapii, jeszcze przed zabiegiem operacyjnym, dzięki czemu można zmodyfikować jego zakres (usunięcie płata tarczycy vs usunięcie całego gruczołu; usunięcie lub pozostawienie węzłów chłonnych). Znaleziona mutacja jest niezależnym czynnikiem rokowniczym, którego znaczenie dodatkowo wzmacniają poznane po operacji cechy histopatologiczne guza, jak angioinwazja, czy naciekanie torebki tarczycy.

Wspomniane odkrycie jestem efektem bliskiej współpracy genetyków, patologów i chirurgów z trzech jednostek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Zakładu Medycyny Genomowej, Katedry Patomorfologii i Katedry Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej. W skład zespołu badawczego weszli również lekarze z Instytutu-Centrum Onkologii w Warszawie oraz Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zachęcamy do lektury najnowszego wydania Clinical Cancer Research, prestiżowego pisma American Association for Cancer Research.

Tekst: Prof. Krystian Jażdżewski
Kierownik Zakładu Medycyny Genomowej