Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Wykład patronacki

14 listopada br. w II LO Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego odbył się wykład dr. Janusza Skrzypeckiego zatytułowany „Luźno o okulistyce”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkól biorących udział w programie patronackim naszej Uczelni.

W imieniu inicjatora programu – Prorektora ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju prof. Krzysztofa J. Filipiaka wszystkich przybyłych na wykład powitała dr hab. Ewa Bałkowiec-Iskra – Pełnomocnik Rektora ds. pilotażowego programu patronackiego. Przedstawiając sylwetkę prelegenta reprezentującego Zakład Fizjologii i Patofizjologii Eksperymentalnej WUM, podkreśliła, iż jest on m. in. laureatem konkursu Diamentowy Grant - Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendystą Ministerstwa Zdrowia oraz przede wszystkim absolwentem liceum, które było gospodarzem spotkania.

Dr Janusz Skrzypecki, wprowadzając uczniów w problematykę wystąpienia, wyraził się z uznaniem o inicjatywie wykładów, które jego zdaniem pozwalają poznać świat medycyny z innej perspektywy. Powiedział także, iż ma nadzieję, zainteresować młodzież okulistyką, gdyż jest ona pasjonującą i dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny.

W swoim wystąpieniu przybliżył uczniom anatomię oka. Przypomniał, że od zarania dziejów postrzegano ten narząd jako niezwykle ważny i nadawano mu wiele symbolicznych znaczeń. Podkreślił także, iż ostanie dziesięciolecia to w okulistyce czas przełomowych osiągnięć, dzięki którym wiele zmian powodujących ślepotę ma charakter odwracalny. Uczniowie uzyskali podstawową wiedzę o epidemiologii i patofizjologii najważniejszych schorzeń powodujących uszkodzenie wzroku i ślepotę: zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej, jaskry oraz retinopatii cukrzycowej. Prelegent zaznaczył, że 35 % populacji powyżej 55 roku cierpi na jedną z tych chorób, co stanowi ogromny problem epidemiologiczny, a zważywszy na wydłużający się średni czas życia - również wielkie wyzwanie.

Dr Janusz Skrzynecki wyjaśnił także na czym polegają wybrane metody leczenia ślepoty oraz udoskonalania wzroku takie, jak fakoemulsyfikacja  czy zabiegi chirurgii refrakcyjnej. Osobne miejsce poświęcił nowościom technologicznym w okulistyce, problemowi przeszczepów oraz profilaktyce chorób oczu.

Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem licealistów, którzy zadawali prelegentowi wiele pytań.

Na zakończenie dr hab. Ewa Bałkowiec-Iskra, dziękując za ciekawe i pouczające wystąpienie, wręczyła prelegentowi upominek i list gratulacyjny prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa J. Filipiaka. Zaprosiła także na następne spotkanie poświęcone hematologii, które odbędzie się w XVII LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

 

Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM

001.jpg
002.jpg
003.jpg
004.jpg
005.jpg
006.jpg
007.jpg
008.jpg
009.jpg
010.jpg
011.jpg
012.jpg
013.jpg
014.jpg
015.jpg
016.jpg
017.jpg
018.jpg
019.jpg
020.jpg
021.jpg
022.jpg
023.jpg
024.jpg
025.jpg
026.jpg
027.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter