Oprócz gospodarzy w spotkaniu uczestniczyła także młodzież z dwóch pozostałych szkół biorących udział w programie: II LO Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego oraz XVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Tym razem w roli prelegenta wystąpił dr hab. Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM.
Prelegent poświęcił swój wykład elektroterapii – ważnej i dynamicznie rozwijającej się dziedzinie współczesnej kardiologii, która znacznie poprawiła rokowania pacjentów cierpiących na zaburzenia rytmu serca.
Dr hab. Marcin Grabowski przypomniał historię rozwoju elektroterapii, w tym prekursorskie doświadczenia dr. Mieczysława Mirowskiego prowadzone w latach 70-tych i 80-tych. Omawiając działanie poszczególnych urządzeń do monitorowania i stymulacji pracy serca, wyjaśnił, iż postęp w dziedzinie elektroterapii sprowadza się do miniaturyzacji i ograniczenia inwazyjności zabiegów. Uczniowie zapoznali się z działaniem stymulatorów serca, kardiowerterów-defibrylatorów oraz kamizelek defibrylujących. Dowiedzieli się także na czym polega przezżylne usuwanie elektrod i dlaczego stanowi ono zabieg wymagający zabezpieczenia kardiochirurgicznego. Podkreślono także fakt, iż elektroterapia stwarza nowe możliwości terapeutyczne np. w zakresie kontroli i leczenia nadciśnienia.
Wykładowca zaznaczył, iż Polska znajduje się wśród liderów jeżeli chodzi o liczbę implantacji urządzeń do elektrostymulacji, lokuje się także w czołówce krajów pod względem liczby zabiegów usuwania elektrod. Osobne miejsce poświecono osiągnieciom I Katedry i Kliniki Kardiologii, w której w minionych latach wykonano wiele pionierskich zabiegów. Omówiono również koncepcję bezbateryjnego stymulatora zasilanego prądem generowanym przez bijące serce.
Wykład spotkał się z żywym odbiorem licealistów, którzy zadawali prelegentowi wiele pytań.
Na zakończeni spotkania dr. hab. Marcinowi Grabowskiemu wręczono pisemne podziękowana od Prorektora ds. Umiędzynarodowienia Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztofa J. Filipiaka i dr hab. Ewy Bałkowiec-Iskry – Pełnomocnika Rektora ds. pilotażowego programu patronackiego.
Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji WUM
Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM