Pierwszy w Polsce zabieg implantacji bioprotezy mitralnej z dostępu przez przegrodę międzyprzedsionkową

3 września br. w I Klinice Kardiologii WUM we współpracy z Kliniką Kardiochirurgii WUM wykonano po raz pierwszy w Polsce skuteczny zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki z dostępu przezprzegrodowego w zdegenerowanej zastawce mitralnej chirurgicznej Epic 31mm (tzw. TMVI, transcatheter mitral valve-in-valve implantation).

Zabieg wykonał zespół operatorów w składzie: dr hab. med. Zenon Huczek, prof. Markus Kassel, dr hab. med. Janusz Kochman i dr med. Radosław Wilimski. W trakcie całej procedury dr med. Piotr Scisło zapewniał obrazowanie echokardiograficzne a dr Bożena Witkowska kierowała znieczuleniem.

U 69-letniej kobiety z objawami ciężkiej przewlekłej niewydolności serca NYHA III z dostępu przez żyłę udową prawą i po nakłuciu przegrody międzyprzedsionkowej wprowadzono i implantowano do zdegenerowanej zastawki bioprotezę Sapien3 29mm. Po implantacji obserwowano prawidłową funkcję lewego ujścia żylnego nie obserwując istotnego gradientu ani niedomykalności protezy.

Przeprowadzenie zabiegu z takiego dostępu jest najmniej inwazyjne (w porównaniu do reoperacji klasycznej lub wszczepienia z dostępu przezkoniuszkowego), pozwala na szybką rehabilitację i powrót pacjenta do pełnej aktywności. Pacjentka po opisanym wyżej zabiegu została wypisana do domu, bez dolegliwości, w 4 dobie hospitalizacji.  

 

dr hab. n. med. Zenon Huczek
I Klinika Kardiologii WUM

 

Fot.: dr Bartosz Rymuza, dr med. Łukasz Kołtowski