Konkurs Prac Magisterskich organizowany jest corocznie dla studentów, którzy obronili pracę magisterską. Jego celem jest nagrodzenie najlepszych prac oraz promowanie młodych, uzdolnionych farmaceutów. Wydarzeniu Patronował JM Rektor WUM – prof. Mirosław Wielgoś oraz Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia - prof. Barbara Górnicka.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 16 uczestników. Zgodnie z przyjętymi zasadami, rywalizacja miała charakter dwuetapowy. W pierwszym etapie na podstawie oceny prac przez Zespół Recenzentów, wyłoniono 10 finalistów Konkursu. W drugiej części, po zsumowaniu punktów za Sesję Plakatową i Referatową - Laureatów Konkursu.
Przybyłych na uroczystość powitali prowadzący: Hanna Dąbrowska - Wiceprzewodnicząca Zarządu Samorządu Studentów WF oraz Kamil Koronowski - jego Przewodniczący. Sesję finałową zaszczycili obecnością: Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii - prof. Jadwiga Turło, Władze Dziekańskie Wydziału Farmaceutycznego na czele z prof. Piotrem Wroczyńskim oraz zaproszeni goście: prof. Bożenna Gutkowska - Prezes Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, mgr Wojciech Szkopański - Zastępca Prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej OIA w Warszawie, mgr Joanna Pietrzyk z Okręgowej Izby Aptekarskej w Warszawie, mgr Monika Urbanowska reprezentujaca USP Zdrowie Sp. z o.o., mgr Jacek Szczepański z Servier Polska Sp. z o.o. oraz mgr Monika Strogulska-Dwojak z Farmacji Net Sp. z o.o.
Oficjalnego otwarcia konferencji dokonała dr hab. Joanna Kolmas – Prodziekan ds. Dydaktyczno-Wychowawczych WF. Zwracając się do przybyłych, powiedziała, że pisanie pracy magisterskiej jest jednym z ostatnich etapów studiowania, może być także pierwszym krokiem prawdziwej kariery naukowej. Wyraziła także przekonanie, że poziom naukowy prac wykonanych na Wydziale Farmaceutycznym z roku na rok jest coraz wyższy o czym świadczy liczba publikacji z udziałem magistrantów. Dziękując studentom, promotorom i recenzentom, stwierdziła że przygotowane publikacje są dowodem na to, że farmacja jest nauka interdyscyplinarną, której piękno polega na łączeniu wielu obszarów. Wszystkim finalistom życzyła jak najszybszego opublikowania dokonań.
W programie wydarzenia znalazł się wykład dr Marty Dudek z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN pt. „Przewidywanie struktur krystalicznych nadzieją dla przemysłu farmaceutycznego?”
Po wysłuchaniu wystąpień ogłoszono wyniki Konkursu. Jury w tajnym głosowaniu, na podstawie sumarycznej liczby punktów uzyskanych w sesjach plakatowej i referatowej, przyznało:
I miejsce ex aequo:
Monice Wioletcie Knopczyk za pracę pt.: „Wpływ diety wzbogaconej w sprzężone trieny kwasu linolenowego na zawartość prostaglandyny E2 w wątrobie szczurów w warunkach procesu nowotworowego”,
Jarosławowi Piotrowi Golis za pracę pt.: „Bioaktywne substancje czterech odmian jagody kamczackiej – ich zawartość i właściwości antyoksydacyjne”,
III miejsce Marcie Ewie Fijałkowskiej za pracę pt.: Badanie wpływu światła na biosyntezę inhibitorów esteraz cholinowych i inhibicję aktywności acetylocholinoesterazy w aksenicznych kulturach gametofitów Huperzia selago (L.) Bernh. ex Schrank et Mart.
Nagrodę publiczności w Konkursie na najlepszą Prezentację przedstawioną podczas Gali Finałowej 55. Konkursu Prac Magisterskich dla kierunku Farmacja przyznano studentowi Jarosławowi Golis.
Anna Lisicka
Biuro Informacji i Promocji
Fot. Tomasz Jędrzejewski
Dział Fotomedyczny WUM