Nowatorska operacja w UCK WUM

26 marca br. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zespół Kliniki Kardiochirurgii I Katedry i Kliniki Kardiologii, kierowanej przez dr. hab. med. Piotra Hendzla oraz Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Dzieci, pod kierunkiem prof. Macieja Karolczaka, przeprowadził operację jednoczasowej korekcji wrodzonego ubytku w przegrodzie międzykomorowej i wszczepienia zastawki trójdzielnej utworzonej z macierzy zewnątrzkomórkowej CorMatrix u dorosłego pacjenta z zaawansowanym infekcyjnym zapaleniem wsierdzia. Zastosowanie macierzy CorMatrix jest nowatorską metodą stosowaną w Klinice Kardiochirurgii UCK WUM z powodzeniem od 3 lat w przypadkach infekcji zastawki trójdzielnej.

Wzajemna wymiana doświadczeń, wiedza i zaangażowanie obu zespołów kardiochirurgicznych, pozwoliły na wypracowanie holistycznego podejścia do dorosłego pacjenta z wrodzoną wadą serca. Otworzyły nowe możliwości pomocy tej grupie chorych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Operację przeprowadził zespół w składzie: kardiochirurdzy - dr Paweł Czub, lek. Michał Buczyński, lek. Zbigniew Popiel, anestezjolog - dr Tadeusz Bering, kardiolog - dr Piotr Ścisło, zespół pielęgniarski - Dorota Witek (anestezjologia), Lidia Pastwa z Kazimierą Płazą (instrumentariuszki) oraz Agnieszka Czarnowska (perfuzjonistka).

Biuro Informacji i Promocji

Fot. I Katedra i Klinika Kardiologii WUM