Pierwszy dzień konferencji miał charakter teoretyczny. Wykład inauguracyjny poprowadził gość specjalny z Wrocławia dr Adam Domanasiewicz – wybitny specjalista w dziedzinie chirurgii ręki, chirurgii ogólnej, medycyny ratunkowej i hiperbarycznej, który opowiedział o historii przeszczepień kończyn, własnej drodze do przeszczepiania kończyn górnych oraz o tym, jak ważne w życiu lekarza są pasje.
W dalszej części konferencji mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu dr. hab. Pawła Andruszkiewicza z II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM, który przybliżył temat „trudnych dróg oddechowych”, a także mówił o radzeniu sobie w sytuacji, której obawia się każdy anestezjolog – Can’t intubate, can’t ventilate. Gościliśmy również dr Katarzynę Grygiel z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej UCK WUM, która opowiedziała o pracy w zespole wielodyscyplinarnym oraz o European Trauma Course i korzyściach płynących z ukończenia tego kursu.
Kolejnym prelegentem był dr Paweł Samocki z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przedstawił, jak wygląda dzień pracy w LPR oraz na czym polega funkcjonowanie tej instytucji. Ostatnim gościem był Marcin Błeński z projektu Bezpieczny Kazbek. W trakcie jego prezentacji można było obejrzeć zapierające dech w piersiach zdjęcia ze szczytu Kaukazu, poznać ciekawe historie z dyżurów na wysokości 5 tysięcy metrów oraz dowiedzieć się, jak zaangażować się w projekt.
Podczas dnia teoretycznego można było również wysłuchać wystąpień studentów z SKN Ankona B oraz SKN „Sortownia”. Łukasz Filipski przybliżył temat badania ultrasonograficznego w protokole RUSH, Aleksandra Karewicz opowiedziała o resuscytacji krążeniowo-oddechowej w mechanizmie hipotermii, W dniach 13-14 kwietnia 2019 roku odbyła się III Uczelniana Studencka Konferencja „Politrauma” organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Ankona B działające przy II Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK WUM we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Medycyny Ratunkowej „Sortownia” Wojskowego Instytutu Medycznego. Robert Moraczewski przedstawił kwestię postępowania w anafilaksji, natomiast Jan Świtała zaprezentował ciekawy przypadek medyczny z tematyki dawstwa narządów.
Przez cały czas trwania Konferencji można było również zapoznać się, zasięgając informacji, z nową polską aplikacją medyczną firmy Med-Cases, która była jednym ze sponsorów wydarzenia. Głównym sponsorem sympozjum było amerykańskie czasopismo naukowe „American Journal of Case Reports”, publikujące najciekawsze przypadki kliniczne z różnych dziedzin medycyny.14 kwietnia odbyły się warsztaty, w których mogli wziąć udział uczestnicy bierni Konferencji. W tym roku mieli do wyboru: warsztaty USG w protokole RUSH oraz warsztaty symulacji medycznych z nagłego zatrzymania krążenia, hipotermii i anafilaksji, organizowane przez studentów SKN Ankona B; warsztaty z tamowania krwawień, przygotowane przez SKN „Sortownia” oraz szycie chirurgiczne, organizowane przez stowarzyszenie EMSA – partnera Konferencji „Politrauma”.
Aleksandra Karewicz
Anestezjologiczne Koło Naukowe Ankona B
Fot. Krzysztof Kurek i Jarosław Oktaba
Dział Fotomedyczny WUM