Spotkanie prasowe „500 stent-graftów piersiowo-brzusznych w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej (CSK UCK WUM)”

Prof. Gustavo S. Oderich – światowej sławy specjalista z zakresu chirurgii naczyniowej z Mayo Clinic (Rochester, Minnesota, USA) był gościem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej I Wydziału Lekarskiego, kierowanej przez prof. Sławomira Nazarewskiego, działającej w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

Wizyta była okazją do symbolicznego uczczenia 500. wewnątrznaczyniowej operacji tętniaka aorty piersiowo-brzusznej za pomocą stent-graftu wykonanej w Klinice. 25 kwietnia zespół operacyjny w składzie: dr hab. Tomasz Jakimowicz – operator, asysta – dr Katarzyna Jama, instrumentariuszki: Anna Wąsik, Grażyna Nowakowska; anestezjolodzy: dr Remigiusz Gelo, dr Bartosz Sadownik, anestetyczka – Renata Gujgo, technik RTG – Jolanta Kubicka wykonał już 542 tego typu zabieg.

W spotkaniu prasowym udział wzięli: prof. Gustavo S. Oderich – światowej sławy specjalista z zakresu chirurgii naczyniowej z Mayo Clinic, Rochester, Minnesota, USA, prof. Krzysztof J. Filipiak – Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju WUM, I Katedra i Klinika Kardiologii WUM, Prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego; prof. Przemysław Kunert – Prodziekan ds. Przewodów Doktorskich I Wydziału Lekarskiego WUM, Katedra i Klinika Neurochirurgii; prof. Sławomir Nazarewski – kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej (CSK UCK WUM); prof. Arkadiusz Jawień – prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy; dr hab. Tomasz Jakimowicz - Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej (CSK UCK WUM); Maciej Zabelski – dyrektor CSK UCK WUM; dr Grzegorz Niewiński – z-ca dyrektora ds. medycznych  CSK UCK WUM; Johnny LeBlanc – COOK Medical, Global Program Manager (Aortic Therapies); Sarah Hill – COOK Medical, Global Product Manager (Fenestrated and Branch); Dario Albini – COOK Medical, EMEA Sales Manager (Aortic Interventions); Piotr Hammer – HAMMERMed.

Wizyta w naszej Katedrze i Klinice jednego z najlepszych chirurgów naczyniowych świata prof. Gustavo S. Odericha daje dużą nadzieję na rozwinięcie współpracy naukowej z Mayo Clinic z USA. Ściśle współpracujemy w opracowywaniu nowych metod leczenia wewnątrznaczyniowego schorzeń aorty z najważniejszymi ośrodkami na świecie - Universitäres Herzzentrum w Hamburgu (prof. Tilo Kölbel), Chirurgie Vasculaire - Centre de l’Aorte Université w Paryżu (prof. Stephan Haulon, prezydent European Society for Vascular Surgery) oraz Paracelsus Medical University w Norymberdze (prof. Eric Verhoeven). – mówi prof. Sławomir Nazarewski.

 „Nasza Klinika ma największe w Polsce oraz jedno z większych w Europie i na świecie doświadczenie w wewnątrznaczyniowym leczeniu tętniaków piersiowo-brzusznych i okołonerkowych. Pierwszą taką operację wykonał w 2010 roku Zespół prof. Jacka Szmidta. Od kilku lat  w Klinice operujemy ponad 100 takich przypadków rocznie, czyli około połowy tego typu operacji w Polsce. Większość ośrodków wykonujących takie zabiegi przysyła najtrudniejsze przypadki do naszej Kliniki – mówi dr hab. Tomasz Jakimowicz, który zaprezentował dane epidemiologiczne oraz sposoby leczenia tętniaków aorty brzusznej i tętniaków piersiowo-brzusznych. „Wśród sławnych osób, które zmarły w wyniku pękniętego tętniaka aorty brzusznej, znaleźli się Albert Einstein, Charles de Gaulle czy Jarosław Kukulski. Tętniak najczęściej występuje w aorcie brzusznej, dotyczy mniej więcej 5-6% mężczyzn powyżej 65. roku życia i występuje 6 do 8 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.” Dr hab. Tomasz Jakimowicz przytoczył dane statystyczne z USA, które pokazują, że w Stanach Zjednoczonych z powodu pęknięcia tętniaka rocznie umiera około 25 tysięcy chorych i jest to dziesiąta przyczyna zgonów u mężczyzn powyżej 60 roku życia. „Dla porównania możemy powiedzieć, że liczba zgonów jest porównywalna za śmiertelnością spowodowaną rakiem prostaty lub sutka. Dużo rzadziej występują tętniaki piersiowo-brzuszne, jednak leczy się je dużo trudniej. W Polsce wykonuje się około 250-300 operacji tętniaków piersiowo-brzusznych. Jest to jednak skomplikowana operacja, ponieważ wiąże się z otwarciem klatki piersiowej i jamy brzusznej. W naszym kraju takie operacje wykonuje się sporadycznie. Alternatywą dla tego typu zabiegu jest operacja wewnątrznaczyniowa z implantacją stent-graftu, bez otwierania jamy brzusznej i klatki piersiowej. Ryzyko operacyjne jest przez to mniejsze. Dr hab. Tomasz Jakimowicz poinformował, że w ostatnich latach Klinika Chirurgii Naczyniowej i Transplantacyjnej WUM wykonuje coraz częściej takich zabiegów – nawet 40 operacji w ciągu 3 miesięcy, czasem w ciągu jednego miesiąca jest potrzeba wykonania blisko 20 takich operacji. „Dzięki naszym nauczycielom i międzynarodowej współpracy byliśmy w stanie stworzyć największy w Polsce i czołowy w świecie ośrodek leczenia tętniaków piersiowo-brzusznych”.

Gość specjalny – prof. Gustavo S. Oderich serdecznie pogratulował prof. Sławomirowi Nazarewskiemu sukcesów, jakie odnosi kierowana przez niego jednostka: To co dzisiaj widzieliśmy na sali operacyjnej to przykład wspaniałych umiejętności lekarzy i niesamowitego postępu technologicznego w medycynie. Mam ogromną nadzieję na dalszą, bliską i owocną współpracę w przyszłości, która będzie służyła udoskonalaniu wysokich standardów w chirurgii naczyniowej – podkreślił profesor.

Słowa uznania dla Katedry i Kliniki skierował również Prorektor prof. Krzysztof J. Filipiak, który pogratulował w imieniu Jego Magnificencji Rektora prof. Mirosława Wielgosia i własnym osiągnięcia niesamowitego wyniku zespołowi prof. Sławomira Nazarewskiego. My, lekarze pracujący w Szpitalu na Banacha  jesteśmy dumni z tego, że tak znakomita chirurgia naczyniowa była u nas zawsze i zawsze będzie.”. Prof. Krzysztof J. Filipiak podkreślił, że sama operacja nie kończy leczenia, niezwykle ważna jest również rola kardiologów w dalszym leczeniu pacjentów po zabiegach operacyjnych implantacji stent-graftów.

Podczas spotkania Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej prof. Arkadiusz Jawień zwrócił uwagę na istotne znaczenie prowadzenia badań przesiewowych, które mogą zminimalizować ryzyko pęknięcia tętniaka i zwiększyć szansę wyleczenia. Składając gratulacje całemu zespołowi dodał: „to ogromna przyjemność, że możemy się poszczycić w  Polsce takim ośrodkiem, jaki jest w Warszawie. To jest wielka korzyść dla naszych chirurgów, którzy mogą przyjechać do Kliniki prof. Sławomira Nazarewskiego i nauczyć się najnowszych technik. Klinika ta jest z punktu widzenia chirurgii naczyniowej pierwszym i najlepszym ośrodkiem w kraju.”

Dyrektor CSK UCK WUM Maciej Zabelski podkreślił, że dyrekcja szpitala będzie starała się nadal konsekwentnie wspierać rozwój technologii w zakresie chirurgii naczyniowej, aby umożliwiać ciągły rozwój w tym obszarze.

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej posiada osiągnięcia nie tylko w zakresie chirurgii naczyniowej, ale także w transplantologii:

  • w 1966 roku w Klinice wykonano pierwsze w Polsce zakończone powodzeniem przeszczepienie nerki;
  • w 1988 roku pierwsze w Polsce zakończone powodzeniem jednoczesne przeszczepienie trzustki z nerką;
  • w 1990 roku pierwsza udana alotransplantacja komórkowa przytarczyc;
  • w 2003 roku pierwsze w Polsce laparoskopowe pobranie nerki od żywego dawcy w celach transplantacyjnych.

Klinika jest ośrodkiem referencyjnym w Polsce w zakresie przeszczepiania nerek u chorych z dodatkowymi chorobami i powikłaniami naczyniowymi.

Obecnie, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia w ramach programu Polgraft, trwa modernizacja oddziału i stworzenie sali do zabiegów wewnątrznaczyniowych u chorych po przeszczepieniu narządów.

Rocznie w Klinice leczonych jest ponad 2500 chorych, udzielanych jest około 6500 porad ambulatoryjnych i wykonuje się około 2000 operacji.

Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej utworzona została w 1918 roku. Na czele jednostki, w jej powojennej historii, stali: prof. Tadeusz Butkiewicz, prof. Jan Nielubowicz, prof. Tadeusz Tołłoczko, prof. Jacek Szmidt, obecnie Katedrą i Kliniką kieruje prof. Sławomir Nazarewski.

Więcej o prof. Gustavie S. Oderichu znajdziecie Państwo tutaj: https://www.mayo.edu/research/faculty/oderich-gustavo-s-m-d/bio-00027637

 

Biuro Prasowe WUM

Fot. Michał Teperek
Dział Fotomedyczny WUM