W programie kongresu, który odbył się 11-13 kwietnia znalazło się 30 sesji naukowych, niemal 50 warsztatów, dwa panele dyskusyjne oraz trzy wykłady eksperckie. Wszystko po to, aby inspirować i zachęcać do współpracy. Całość zorganizowali studenci ze Studenckiego Towarzystwa Naukowego WUM przy wsparciu studenckich kół naukowych i uczelni, a także partnerów i sponsorów oraz dzięki grantowi z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
– WIMC to bardzo ważny kongres w życiu naszej uczelni – powiedział na otwarciu konferencji rektor prof. Rafał Krenke – Przez dwie dekady ewoluował w jedną z najbardziej znaczących platform, na której możemy pokazywać wyniki badań naukowych studentów, angażować ich w krytyczne dyskusje, szukać nowych inspiracji oraz budować naukowe kontakty wspierające wymianę studenckich pomysłów, wiedzy i badań naukowych na polu medycyny.
– Mówi się, że podwaliny swojego przyszłego życia buduje się przed 30-tką – podkreślił z kolei prof. Mariusz Tomaniak, pełnomocnik rektora ds. Studenckiego Ruchu Naukowego – Mocno wierzę w to, że właśnie studia medyczne są najlepszym momentem, aby rozpocząć badania naukowe i budowanie kariery. Choć to, że dzisiaj tu siedzicie, oznacza, że już znacie ten sekret, więc proszę kontynuujcie swoje badania i nie przestawajcie.
Prezentacja wyników własnych badań to cenna umiejętność
Aż 630 młodych naukowców zdecydowało się w tym roku zgłosić na kongres swoje wystąpienia, z czego 400 zostało zakwalifikowanych. Wyniki swoich badań prezentowali w wybranych obszarach tematycznych w trakcie jednej z sesji. A było ich ponad 30. Prace oceniali naukowcy z dużym dorobkiem. Co brali pod uwagę? Wartości merytoryczne, atrakcyjność tematu, samodzielność pracy, ale także sposób prezentacji. Zaangażowanie, zrozumiałość wypowiedzi czy interakcja z słuchaczami są równie ważne jak nowoczesne metody badawcze czy zaskakujące wyniki. WIMC pozwala zdobyć lud doszlifować tę umiejętność.
W każdej sesji wyłoniono zwycięzców, których nagrodzono w trakcie oficjalnego zakończenia konferencji. Strona internetowa, na której znajduje się lista zwycięzców wszystkich sesji
– Dzielenie się wynikami badań to okazja do weryfikacji swoich hipotez oraz spojrzenia na problem z innej strony. Sprzyja także rozprzestrzenianiu się wiedzy, która może wspomóc studentów dopiero planujących proces badawczy. I na tym najbardziej nam zależy – podkreśliła Maria Żmijewska, prezydent 20. edycji kongresu – Jesteśmy dumni, że tak wiele młodych osób jest zainteresowanych nauką, i że postanowiły one wziąć udział w naszym kongresie. Mam nadzieję, że kolejne edycje również będą się cieszyć tak dużym zainteresowaniem.
Duża dawka praktyki
W tym roku oferta warsztatowa objęła prawie 50 propozycji! Organizatorom udało się zaprosić do współpracy wiele studenckich kół naukowych działających na WUM, których reprezentanci podzielili się swoimi umiejętnościami. Bo nauki biomedyczne to przede wszystkim praktyka.
SKN Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka umożliwiło przećwiczenie procedur ratujących życie najmłodszych pacjentów, a SKN przy Klinice Kardiochirurgii UCK WUM kaniulacji serca podczas krążenia pozaustrojowego oraz wiązanie węzłów chirurgicznych. Na warsztatach przygotowanych przez SKN Otorynolaryngologii można było odkryć różnice między zawrotami głowy obwodowymi i centralnymi, wykonać manewry diagnostyczne i nauczyć się leczyć pacjentów z częstą chorobą spotykaną na oddziałach ratunkowych - łagodnym napadowym zawrotem głowy, na warsztatach SKN Kidney dowiedzieć się, jak skutecznie drenować ropnie i umieszczać dreny, zaś na warsztatach SKN Rehabilitacji Pediatrycznej, jak przeprowadzać badanie neurologiczne, oceniać odruchy i napięcie mięśniowe.
Inspirujące wykłady i ciekawe dyskusje
Pierwszy prelegent, prof. Marek Postuła, opowiedział o tym, czy szczepienia ochronne i zdrowy styl życia powinny być połączone w komplementarną strategię. Igor Zalewski odpowiedział na pytanie, co sprawia, że niektórzy ludzie są natychmiast postrzegani jako wiarygodni i profesjonalni, podczas gdy inni z trudem zdobywają zaufanie? Prof. Anita Arsovska omówiła historię leczenia udaru mózgu, a także zastosowanie nowych metod leczenia.
W panelu dyskusyjnym pt. „Sztuczna inteligencja w medycynie - przyszłość jest teraz” eksperci: prof. Maciej Siński, dr hab. Piotr Kalinowski, lek. Adam Górecki-Gomola, Dorota Szymborska, Aneta Sieradzka i Mateusz Kuras przedstawili innowacje oparte na sztucznej inteligencji, wyzwania etyczne z nią związane i przyszłość tej technologii w opiece zdrowotnej. Panel moderowała Emilia Włoszek, szefowa Komitetu Organizacyjnego WIMC.
Drugi panel dyskusyjny, pod patronatem prof. Anny Kostery-Pruszczyk, przewodniczącej Rady ds. Chorób Rzadkich, dotyczył złożoności diagnozy chorób rzadkich z wielu punktów widzenia: pacjenta, klinicysty i genetyka. W panelu uczestniczyli dr Ewa Sobieszczuk, dr hab. Krzysztof Szczałuba, prof. Piotr Skrzypczyk oraz pacjent żyjący z miastenią. Panel moderował Piotr Olejnik, członek Komitetu Organizacyjnego WIMC.
Oprócz rektora w wydarzeniu wzięli także udział: prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prorektorka ds. personalnych i organizacyjnych, prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektorka ds. klinicznych i inwestycji oraz prof. Michał Grąt, prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju.
Kolejna edycja kongresu odbędzie się za rok, w dniach 17-19 kwietnia 2026 r.! Zapraszamy!
Komitet organizacyjny WIMC, prócz wymienionych powyżej, tworzyli studenci: Karolina Kowalczyk, Kamil Tkacz, Kamila Krupa, Maja Kłopecka, Weronika Dwojak, Emilia Kulikowska, Adrian Bednarek, Jan Zakrzewski, Mikołaj Biegański, Mateusz Wójcik, Zofia Kurek, Julia Dźwinacka, Marta Mękarska, Ewelina Piórkowska, Paweł Piluch, Aleksandra Kowalska, Magdalena Kędrak.