Wręczenie dyplomów odbyło się 16 listopada. Dyplomy odebrało 33 absolwentów, którzy ukończyli naukę w roku akademickim 2023/2024. Gospodarzem uroczystości był dr hab. Piotr Luliński, dziekan Wydziału Farmaceutycznego.
– Już niebawem rozpoczniecie pracę zawodową, pracę w szeroko rozumianym obszarze służby zdrowia, w której większość z państwa będzie służyć drugiemu człowiekowi - pacjentowi. Wierzę, że głęboka wiedza oraz nabyte w czasie studiów umiejętności i kompetencje pozwolą na wykonanie zawodu i powierzonych państwu zadań sumiennie i zgodnie z najlepszą praktyką. Wiem, że jesteście państwo bardzo dobrze przygotowani na podjęcie wyzwań czekających w pracy zawodowej, ponieważ w państwa kształceniu uczestniczyli nasi najlepsi wykładowcy – podkreślił dr hab. Piotr Luliński.
Przesłanie od rektora
Gratulacje i słowa pomyślności przekazał absolwentom rektor prof. Rafał Krenke. Podkreślił także, że uzyskanie dyplomu nie oznacza końca kształcenia, a jedynie zamknięcie jednego z jego etapów. Szybko zmieniająca się rzeczywistość, w tym rozwój nowych technologii, sprawiają, że zawody medyczne wymagają stałego pogłębiania wiedzy. Życzył przy tym absolwentom, aby nie stracili ciekawości świata oraz świeżego spojrzenia i aby z nimi właśnie weszli do zawodu, bo wtedy dalsza nauka i samokształcenie nie będą przymusem, ale przyjemnością.
Na koniec rektor odniósł się do kanonu wartości akademickich, które powinien posiadać każdy absolwent.
– Myślę, że przygotowanie zawodowe to jedno, a drugie, co powinniście wynieść z procesu kształcenia, to umiejętność współpracy, otwartość na innych i takie uniwersalne, ludzkie i akademickie wartości, jak szacunek i tolerancja dla innych. Mam nadzieję, że z takim wartościami pójdziecie państwo w świat i w swojej dalszej drodze zawodowej będziecie umieli oddzielić to, co dobre, prawe i szlachetne, od tego, co bywa niecne i nieprzyzwoite. Życzę państwu, abyście te dobre wartości nieśli ze sobą, krzewili wśród swoich koleżanek i kolegów, a piętnowali i jak najmniej spotykali na swej drodze te złe.
Przesłanie od prodziekan ds. analityki medycznej
Prof. Olga Ciepiela na wstępie ze wzruszeniem podziękowała absolwentom za to, że z „pierwszego rzędu” mogła obserwować ich rozwój od drugiego roku do ukończenia studiów. Podkreślała, że studia na analityce medycznej są wyjątkowe, zaś diagnosta laboratoryjny to zawód zaufania publicznego.
– My, jako diagności laboratoryjni wykonujemy zawód, od którego zależy życie pacjentów. Z pełną odpowiedzialnością mogę dzisiaj powiedzieć, że wy i my, diagności laboratoryjni, diagności medyczni, stanowimy jedno z kluczowych ogniw medycyny. Pomimo tego, że najczęściej nie widzą nas pacjenci, miejcie odwagę głośno pokazywać, jak ważną rolę pełnimy – mówiła prof. Olga Ciepiela.
Podobnie jak rektor wskazywała, że absolwenci będą zobligowani do dalszej nauki. A to dlatego, że medycyna laboratoryjna stale się rozwija, pojawiają się nowe zagrożenia zdrowotne, a co za tym idzie - nowe metody diagnostyczne i lecznicze.
– I naszą rolą - rolą absolwentów kierunku analityka medyczna jest nie tylko nadążanie za tymi zmianami, nie tylko stale uzupełnianie swojej wiedzy, ale również aktywne uczestnictwo w tym postępie. Jestem pewna, że macie wiedzę i umiejętności, aby tworzyć przyszłość tej gałęzi medycyny, nie tylko w Polsce, ale także na świecie – podkreślała prodziekan.
Na koniec wyraziła nadzieję, że absolwenci będą dobrze wspominać czas studiów, a także mówić zawsze z dumą, że ukończyli analitykę medyczną na naszej uczelni.
Ślubowanie
Dyplomowani przysięgali m.in. „służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu według najlepszej wiedzy, przeciwdziałać cierpieniu, zapobiegać chorobom i współuczestniczyć w procesie leczenia”. Następnie odebrali upragnione dyplomy z rąk dziekana dr. hab. Piotra Lulińskiego oraz rektora prof. Rafała Krenke.
Nagrody dla wyróżniających się absolwentów
- Złoty Laur dla najlepszego absolwenta/absolwentki kierunku analityka medyczna otrzymała Julia Kusak, która ukończyła studia ze średnią ocen 4,72. Julia Kusak otrzymała również nagrodę od Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych
- Złotą Odznakę Studenckiego Towarzystwa Naukowego za całokształt pracy naukowej podczas studiów została wręczona Aleksandrze Kumorek
- Wręczono także nagrody Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych WUM dla najaktywniejszych absolwentów. Uhonorowane zostały: Aleksandra Kumorek, Julia Stańczyk, Karolina Nowak, Aleksandra Wiśniewska, Ilona Zembrzuska-Kaska, Aleksandra Kijak, Katarzyna Pietrucha
Gratulacje od zaproszonych gości
Dr Aldona Wierzbicka-Rucińska, reprezentująca Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych, gratulowała absolwentom ich determinacji, pasji oraz wytrwałości. Podkreślała także, że to od ich pracy każdego dnia będzie zależeć życie i zdrowie pacjentów.
– Medycyna laboratoryjna to nie tylko badania, wyniki i liczby, to przede wszystkim odpowiedzialność, umiejętność precyzyjnego myślenia, a także współpraca z innymi specjalistami w trosce o dobro pacjenta. To właśnie diagności są często pierwszymi, którzy dostarczają kluczowe informacje, umożliwiające trafną diagnozę i skuteczne leczenie – mówiła dr Aldona Wierzbicka-Rucińska.
Zgromadzeni wysłuchali także listu gratulacyjnego dr hab. Katarzyny Winsz-Szczotki, prof. SUM, prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych, który odczytała prof. Iwona Bil-Lula, członkini zarządu PTDL. „Drodzy absolwenci. żywię nadzieję, że po latach spędzonych w murach uczelni, będziecie wykorzystywać swoje talenty i zdobytą wiedzę, by być wspaniałymi diagnostami laboratoryjnymi, dla których sumienność, poświęcenie i zaangażowanie oraz odpowiedzialność w pracy zawodowej będą miały szczególne znaczenie. Jesteście gotowi i zdolni, by robić rzeczy piękne”- napisała w liście prezes PTDL.
Iwona Bil-Lula dodała również kilka słów od siebie:
– Dzisiaj, w dniu waszego święta, z okazji ukończenia kierunku analityka medyczna, zasługujecie na ogromne gratulacje i słowa uznania. Odebraliście rzetelne wykształcenie najwyższej jakości, poznaliście skomplikowane procedury i technologie, posiadacie wiedzę i umiejętności, które stanowią fundament waszej przyszłej pracy zawodowej. Proszę pamiętajcie także, że zawód diagnosty laboratoryjnego, to nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja, to nie tylko analizy, ale narzędzie do ratowania ludzkiego życia i zdrowia.
Studia, które otwierają wiele drzwi
W imieniu absolwentów przemówienie wygłosiła Ilona Zembrzuska-Kaska. Mówiła o tym, że studia były wyjątkową podróżą, długą i pełną wyzwań, ale niezwykle cenną.
– Zdobyliśmy tu ogromną wiedzę z zakresu medycyny laboratoryjnej i zrozumieliśmy, jak istotna i odpowiedzialna społecznie jest praca diagnosty laboratoryjnego – powiedziała Ilona Zembrzuska-Kaska – To czego się tu nauczyliśmy to kapitał, z którego będziemy korzystać przez całe życie.
I choć nie każdy z absolwentów ma dokładnie sprecyzowaną ścieżkę kariery zawodowej, to wiedza i doświadczenie zdobyte na kierunku analityka medyczna stanowią doskonałe przygotowanie nie tylko do pracy w laboratorium.
– Te studia otwierają przed nami wiele drzwi – podkreślała mówczyni, dodając: – Miejmy odwagę wykorzystywać tę wiedzę w służbie innym, miejmy pewność, że nasza praca ma sens. Życzę każdemu z nas, abyśmy odnaleźli swoje miejsce, czerpali satysfakcję z wykonywanej pracy i nigdy nie przestali się rozwijać.
Inspiracja dla innych
– Wasz dzisiejszy sukces jest niesamowitą inspiracją dla wszystkich młodszych studentów analityki medycznej, którzy dopiero przekraczają próg naszej Alma Mater – powiedziała Sabina Sobolewska, przewodnicząca Samorządu Studentów Wydziału Farmaceutycznego – Pokazujecie nam, że jeżeli włożymy wystarczająco dużo pracy, każdy z nas ma szansę stanąć w tym samym miejscu, co wy dzisiaj.
Szczepan Wąsik, przewodniczący Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych mówił z kolei: – To wielki zaszczyt i radość, móc stanąć przed wami. Z perspektywy studenta wiem, że droga do tego momentu nie była łatwa i często wyboista, wypełniały ją liczne wyzwania i trudności, ale udało się wam je pokonać. To dzięki waszemu zaangażowaniu, determinacji i ciężkiej pracy my wszyscy tu obecni możemy świętować wasze dokonania. Na koniec zaś dodał: – Dzisiaj otrzymujecie dyplomy, które są symbolem waszej ciężkiej pracy przez cały tok studiów, ale prawdziwymi wartościami są wiedza, umiejętności i doświadczenia, które zdobyliście w tym procesie. Życzę wam drodzy absolwenci, wszystkiego co najlepsze w przyszłych dążeniach i niech wasze osiągnięcia będą inspiracją dla innych.
Zwieńczeniem dyplomatorium był minikoncert w wykonaniu Chóru WUM, rzucanie biretów oraz pamiątkowe zdjęcie.
W dyplomatorium, prócz wymienionych, udział wzięli: prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. Marcin Sobczak, prorektor ds. nauki i transferu technologii, dr hab. Agnieszka Bazylko, prodziekan ds. kształcenia na kierunku farmacja Wydziału Farmaceutycznego, prof. Paweł Włodarski, dziekan-elekt Wydziału Lekarskiego, dr hab. Joanna Peradzyńska, prodziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska, prodziekan Wydział Nauk o Zdrowiu, prof. Grzegorz Nałęcz-Jawecki, przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych, dr Marta Kijak-Bloch, kanclerz, członkowie Rady Wydziału Farmaceutycznego oraz wykładowcy i pracownicy dziekanatu Wydziału Farmaceutycznego, a także dr Monika Jabłonowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej w województwie mazowieckim oraz przyjaciele i rodziny dyplomowanych.