Alter alterum docet - jeden uczy drugiego. Dyplomatorium WLS

– Myślę, że ta dewiza powinna przyświecać nam wszystkim w przyszłej pracy zawodowej, nastawiając ją na współpracę – mówiła Dominika Domanowska, absolwentka kierunku lekarsko-stomatologicznego do swoich koleżanek i kolegów, którzy wczoraj uczestniczyli w uroczystym odebraniu dyplomów. Było to wydarzenie wyjątkowe, bo zgromadziło absolwentów wszystkich siedmiu kierunków Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego.

23 października w auli im. Janusza Piekarczyka prawie 400 absolwentów Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego wysłuchało gratulacji, życzeń i dobrych rad na przyszłość oraz odebrało upragnione dyplomy. Gospodarzem uroczystości była kierująca wydziałem prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan ds. kierunków: lekarsko-dentystycznego, higieny stomatologicznej i technik dentystycznych.

Bez obaw i z odwagą

– Ukończyliście studia na różnych kierunkach, wymagało to od was determinacji, pracowitości i samodyscypliny – podkreślała prof. Agnieszka Mielczarek, dodając: – Mimo, że niejednokrotnie napotykaliście na trudne chwile i stresujące momenty, to dzisiaj odbieracie dyplomy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dyplomy te otwierają wam szereg możliwości, pozwalają wejść na rynek pracy bez obaw, z poczuciem posiadania odpowiedniej wiedzy, umiejętności i kompetencji.

Profesor Mielczarek prosiła jednak absolwentów, aby pamiętali, że wiedza i umiejętność wykonywania określonych procedur to nie wszystko. Równie ważne są empatia, kreatywność, zdolność do współdziałania oraz do krytycznego myślenia.

– W pracy kierujcie się pasją i zasadami. Bądźcie odważni w realizacji swoich marzeń. Nie bójcie się także porażek, bo to one - wpisane w nasze zawodowe życie - torują nam drogę do sukcesów – mówiła prodziekan.

Pacjent zawsze w centrum
 

– Wierzę, że nauczyciele akademiccy, których spotkaliście na waszej drodze, dołożyli wszelkich starań, aby przygotować was do wykonywania waszych zawodów – mówił prof. Rafał Krenke, rektor WUM – Ale przede wszystkim uznanie i wielkie podziękowanie należy się państwu, ponieważ to dzięki państwa chęciom rozwijania siebie, własnym zdolnościom, uporowi, pracowitości, a czasem nawet nieustępliwości, jesteśmy tu dziś na symbolicznym zakończeniu waszej nauki.

Jak podkreślał rektor, nauka nie kończy się w momencie uzyskania dyplomu, a praca w ochronie zdrowia wiąże się z koniecznością ustawicznego kształcenia. 

– Będzie tego wymagało sprostanie potrzebom medycznym i - aby była to wasza główna motywacja - zapewnienie pacjentom, którymi będziecie się opiekowali, najlepszej możliwej, optymalnej opieki. Wymaga tego zwykła ludzka przyzwoitość, a w szczególności przyzwoitość zawodowa związana z zawodami medycznymi – mówił prof. Krenke.

Rektor, podobnie jak prodziekan Agnieszka Mielczarek, również przekonywał, że w zawodach medycznych wiedza i umiejętności to nie wszystko. Liczy się też umiejętność słuchania, współczucia, zdolność do budowania z pacjentem relacji.

Prof. Rafał Krenke: – W obliczu cierpienia, strachu, niepewności, pacjent będzie szukał u was pomocy i takiej zwyklej ludzkiej życzliwości i pocieszenia. I to winni jesteśmy mu zapewnić.


Gratulacje i dobre rady od zaproszonych gości


Anna Brzezińska, członek zarządu Województwa Mazowieckiego życzyła absolwentom nieustającego rozwoju: zawodowego, naukowego i osobistego.

– Świat się rozwija, a my razem z nim – mówiła Anna Brzezińska – Pamiętajcie, żeby w tym pędzie pracy nie zatracić siebie i tego ludzkiego podejścia do pacjenta.

Głos zabrał także prof. Uri Hangorsky, prodziekan ds. studenckich Penn Dental Medicine, (Uniwersytet w Pensylwanii), uczelni współpracującej z WLS.

– Nie znam szczególnie polskiego systemu edukacji, ale wyobrażam sobie, że ostatnie 5 lat waszego życia nie były łatwe – podkreślał profesor Hangorsky – Zakładam, że podobnie do naszych amerykańskich studentów, pewnie uczyliście się długie godziny, martwiliście się, czy macie dostatecznie dużo cierpliwości, aby spełnić wymagania kliniczne, stawaliście przed niezliczonymi testami i egzaminami i okazjonalnie myśleliście o tych niedobrych nauczycielach, którzy krytykowali waszą pracę, mimo waszego przekonania, że krytyka się nie należy.

Zwrócił jednak uwagę, że wykonywane przez absolwentów zawody, jak niewiele innych, łączą sztukę i naukę, umożliwiają osiągnięcie spełnienia, a co więcej - mają trwały pozytywny wpływ na pacjentów.

Słowa otuchy i gratulacje bohaterom uroczystości przekazali także: dr Dariusz Paluszek, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej, Marek Mucha, koordynator Województwa Mazowieckiego Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Janusz Szulik, prezes TU INTER Polska, Grzegorz Kalbarczyk, prezes firmy Arkona oraz Michał Pudlis ze Stern Weber Polska.

 

Statuetka św. Apolonii dla profesora WUM

W trakcie uroczystości prof. Kazimierz Szopiński, kierownik Zakładu Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej otrzymał od Okręgowej Izby Lekarskiej Statuetkę św. Apolonii – patronki lekarzy dentystów. Statuetka honoruje osoby, które w sposób szczególny wspierają środowisko lekarzy dentystów.

– To nie tylko wybitny specjalista, ale także niesamowity mentor dla wielu z nas – powiedział dr Dariusz Paluszek, wręczając nagrodę profesorowi Szopińskiemu. I dodał: – Statuetka jest skromnym podziękowaniem za trud, pasję oraz nieustanne dążenia do doskonałości w stomatologii.

Laureat, dziękując za przyznane wyróżnienie, pogratulował bohaterom uroczystości oraz służył dobrą, choć wypowiedzianą nieco żartobliwie, poradą.

– Często staniecie przed takim problemem, że nie będziecie wiedzieć, jakie postępowanie przyjąć wobec pacjenta i wtedy jest bardzo proste doświadczenie intelektualne: wyobraźcie sobie, że to jest wasz, brat, matka, dziecko, wtedy jest dramatyczny przypływ inteligencji jeśli chodzi o wybór metody leczenia.

 

Przyrzeczenie absolwentów

Ślubowanie od absolwentów kierunku lekarsko-stomatologicznego studiujących w języku polskim odebrała prof. Agnieszka Mielczarek, od studentów kierunku lekarsko-stomatologicznego nauczanego w języku angielskim: prof. Ewa Czochrowska, prodziekan ds. współpracy z zagranicą i kierunków: lekarsko-dentystycznego w języku angielskim i logopedii ogólnej i klinicznej. A od magistrów i licencjatów kierunków audiofonologia z protetyką słuchu, elektroradiologia, fizjoterapia, higiena stomatologiczna, logopedia ogólna i kliniczna, techniki dentystyczne – dr hab. Joanna Peradzyńska, prodziekan wydziału ds. kierunków: fizjoterapia, audiofonologia z protetyką słuchu i elektroradiologia

Co ślubowali absolwenci? Wspólne dla wszystkich kierunków były słowa dotyczące służenia życiu i zdrowiu ludzkiemu według najlepszej wiedzy, dopomaganie cierpiącym i przeciwdziałanie cierpieniu, niesienie pomocy wszystkim bez względu na różnice oraz doskonalenie wiedzy. Następnie bohaterowie uroczystości odebrali dyplomy.

Nagrody dla wyróżniających się absolwentów

Złoty Laur za najwyższą średnią uzyskaną w toku studiów otrzymały: Luiza Szaruta, Edyta Rzepka, Michalina Borys, Natalia Kamzelska, Katarzyna Łyczkowska, Anna Dorociak, Julia Sobolewska.

Dyplomy z wyróżnieniem otrzymali: Katarzyna Antosiewicz, Wiktoria Owczarzak, Maria Domalewska, Olda Dudek, Wiktoria Baczewska, Luiza Szaruta, Aleksandra Czyż, Natalia Kamzelska, Beata Izdebska, Katarzyna Łyczkowska, Anna Dorociak, Uruszla Radziszewska, Lena Lechoszest, Małgorzata Sroka, Weronika Zoła, Sandra Sieradzka, Dorota Skaskiewicz, Izabela Szymańska, Wiktoria Pniewska, Julia Sobolewska.

Wyróżnienie za aktywność naukową w czasie studiów otrzymał Parham Motamedi.

Okręgowa Izba Lekarska uhonorowała absolwentów, którzy otrzymali najwyższą średnią w trakcie studiów na poszczególnych kierunkach. Byli to: Katarzyna Antosiewicz, Natalia Kamzelska, Katarzyna Łyczkowska, Ilona Snawacka, Anna Dorociak, Katarzyna Ambroziak, Julia Sobolewska, Parham Motamedi.
OIL ufundował jeszcze jedną nagrodę za I miejsce w sesji Human Sciences in Medicine z prezentacją „Parents” Awareness and Attitude Regarding Violence and Neglect Children and Youth: A Survey Study, którą otrzymała Natalia Wild.

Nagrody przyznali także sponsorzy:

  • Nagroda od TU-Inter za bardzo dobre wyniki w nauce trafiła do Julii Sobolewskiej.
  • Nagrodę firmy ARKONA dla Emilii Nowackiej oraz Małgorzaty Nowagiel za udział w Finale XV edycji: Konkursu dla Najlepszego Studenta Stomatologii 2022/2023 organizowanego przez firmę ARKONA.
  • Stern Weber Polska S.A. ufundowała nagrodę za działalność naukową, którą otrzymała Julia Grygołowicz.

Samorząd Studentów Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego wyróżnił osoby najbardziej zaangażowane w działalność studencką. Były to: Dominika Domanowska, Aleksandra Orlańska, Julia Wiśniewska i Tomasz Michalczyk.

Chór Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uhonorował Martę Żak.

Wsparcie i praca zespołowa

Na koniec przemówiła Dominika Domanowska, absolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego, wieloletnia przewodnicząca Samorządu Studentów WLS. Wróciła pamięcią do pierwszego roku studiów i dnia adaptacyjnego, w trakcie którego otrzymała jedną z najważniejszych życiowych porad: „Studiować trzeba razem i należy sobie pomagać, bo to jedna z podstaw osiągnięcia sukcesu na tej bardzo wymagającej drodze”.

- Myślę, że to samo tyczy się naszej przyszłej pracy, naszego przyszłego zawodu. Tym, co łączy wszystkich absolwentów wszystkich kierunków obecnej na tej sali jest opieka nad pacjentem. Opieka, która w mojej opinii będzie kompletna tylko wtedy, kiedy będziemy tworzyć jeden wielki zgrany zespół, którego fundamentem będzie współpraca i pomoc – podkreśliła Dominika Domanowska.

Uroczystość zakończył mini koncert Chóru WUM. Następnie wykonano pamiątkowe zdjęcie i absolwenci rzucili biretami.


W uroczystym dyplomatorium, prócz wymienionych powyżej, wzięli udział także: prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektorka ds. klinicznych i inwestycji, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prorektorka ds. personalnych i organizacyjnych, prof. Marek Kuch, prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. Marcin Sobczak, prorektor ds. nauki i transferu technologii, a także: prof. Olga Ciepiela, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. Tadeusz Grochowiecki, prodziekan Wydziału Lekarskiego, prof. Mariusz Gujski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, Jarosław Prugar, zastępca kanclerza ds. eksploatacji, Wojciech Bogusz, zastępca kanclerza ds. inwestycji, prof. Renata Górska, dziekan Wydziału Lekarsko Stomatologicznego w latach 2005-2012, prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska, dziekan Wydziału Lekarsko Stomatologicznego w latach 2012-2020, prof. Dariusz Białoszewski, dziekan Wydziału Medycznego w latach 2019-2022, Justyna Mieszalska, prezes Centrum Medycznego WUM, dr hab. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka, konsultant wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii, członkowie Rady Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego, przewodniczący rad pedagogicznych i rad programowych, koordynatorzy przedmiotów, kierownicy jednostek oraz nauczyciele kształcący naszych absolwentów, przedstawiciele rady pracodawców i interesariuszy zewnętrznych wydziału. A także rodziny i przyjaciele dyplomowanych.