Biały fartuch oznacza odpowiedzialność
Odpowiedzialność za pacjentów, uczelnię oraz swoich kolegów. Podkreślali to prodziekani wydziałów, na których prowadzone są kierunki.
-Biały fartuch reprezentuje profesjonalizm, opiekę i zaufanie, na które musimy zasłużyć u naszych pacjentów. Ponieważ biały fartuch oznacza, że jesteśmy lekarzami i ludzie nam ufają, a to jest wielka odpowiedzialność, o której powinniśmy pamiętać każdego dnia – powiedziała prof. Ewa Czochrowska, prodziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego. I dodała: - Pamiętajcie też proszę, że od dziś reprezentujecie nasz uniwersytet i nasz zawód, również w życiu prywatnym. Jesteście naszą wizytówką.
Prodziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. Jacek Sieńko odnosząc się do swoich zawodowych doświadczeń, zaznaczał:
-Przede wszystkim jesteście lekarzami, a to wiąże się z odpowiedzialnością. Pamiętajcie, że to musi stać się waszym stylem życia.
Po krótkich przemowach nadszedł moment nałożenia fartuchów. Asystowali przy tym prodziekani oraz prof. Paweł Włodarski, ówczesny prorektor ds. umiędzynarodowienia, promocji i rozwoju. W tej emocjonującej chwili studentom towarzyszyli koledzy ze starszych lat studiów oraz rodziny.
Zwyczaj nakładania fartuchów wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i oznacza tam przejście studenta ze studiów przedklinicznych do klinicznych. Na WUM uroczystość ta odbywa się tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego, a to dlatego, że nasi studenci już od pierwszego roku studiów odbywają zajęcia w klinikach.
Studia medyczne – ścieżka pełna pasji
A także poświęcenia i nieustawicznego uczenia się, która pozwoli studentom pomagać potrzebującym w najbardziej fundamentalnych sprawach. Ścieżka, na której czeka wiele wyzwań, ale też satysfakcji. Przekonywała o tym Anna Kupczak, przewodnicząca Samorządu Studentów WUM.
– Zaakceptowaliście to, co wiąże się ze studiami medycznymi, a co wymaga od nas, studentów, nie tylko ciągłego zdobywania i pogłębiania wiedzy, ale też empatii, zrozumienia i umiejętności współpracy z innymi. To ścieżka, która kształtuje nas na wielu poziomach – podkreślała Anna.
W czasie tej podróży warto jednak łapać oddech, nie poddawać się stresowi i zwracać uwagę na samego siebie. Z takim przesłaniem zwrócił się do swoich świeżo upieczonych kolegów Alexis Vourtsis, przewodniczący English Division Student Government.
– Carpe diem, chwytaj dzień. Cieszcie się każdym dniem, który spędzicie na uczelni, jesteście w nowym kraju, macie nowe możliwości. Wykorzystajcie to, co przyniesie wam dzisiaj, jutro, cały rok akademicki, ale powoli i w spokoju – podkreślał Alexis, dodając: – Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne i wpływa na to, żeby być dobrym studentem.
Orientation Week
Spotkania adaptacyjno-integracyjne są szczególnie ważne dla studentów-cudzoziemców. W trakcie Orientation Week, który trwał od 26 do 30 września, nowi studenci English Division oraz English Dentistry Division otrzymali wszystkie niezbędne informacje dotyczące pobytu w stolicy oraz na uczelni. Nie zabrakło wycieczki po kampusie, sesji pytań i odpowiedzi czy prezentacji dwóch przedmiotów uchodzących za najtrudniejsze na pierwszym roku: anatomii i histologii. Uzyskali informacje o różnych studenckich klubach i organizacjach naukowych. Dowiedzieli się o usługach uczelnianej Poradni Psychologicznej dla studentów. Ważnym elementem były też aktywności integrujące studentów, ponieważ nic tak nie ułatwia pobytu w obcym kraju, z dala od rodziny, jak wspierający koledzy i koleżanki.
W oficjalnym powitaniu studentów pierwszego roku, które odbyło się 26 września, udział wzięli: prof. Rafał Krenke, prof. Paweł Włodarski, dr hab. Jacek Sieńko i dr hab. Ewa Czochrowska.
Organizatorami wydarzenia byli członkowie English Division Student Government, przy wsparciu pracowników z dziekanatów: Wydziału Lekarskiego i Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego.