Czapki od serca dla małych pacjentów z oddziałów onkologii i hematologii DSK

120 pięknych, kolorowych, ręcznie dzierganych czapek trafiło do małych pacjentów Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Przekazali je wolontariusze z Fundacji Ronalda MacDonalda w ramach projektu "Czapka od serca", żeby dodać chorym dzieciom otuchy i wywołać szeroki uśmiech na ich buziach.

Projekt „Czapka od serca” polega na tworzeniu według wzoru ręcznie dzierganych czapek, które są przekazywane dzieciom i ich rodzicom. Dziecko zawsze jest obdarowywane kompletem, w którym jedna z czapek jest dla niego a druga dla rodzica. 

-Tygodnie, miesiące spędzone na szpitalnych oddziałach są wyzwaniem dla całych rodzin chorujących dzieci. I wtedy Dzień Czapki od Serca jest jak porcja radości, a dzieci i rodzice są najszczerzej zaskoczeni! Przypominamy światu, robiąc czapki, które noszą już tysiące ludzi, że w trudnych chwilach nikt nie jest sam. Czapki od serca są naprawdę od serca! – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Projekt „Czapka od serca”, realizowany przez Fundację Ronalda McDonalda już od 5 lat, ma na celu po pierwsze wywołanie uśmiechu na twarzach małych pacjentów. W kolejnym kroku kolorowe Czapki stają się symbolem wsparcia, niosącym jasny przekaz: „Nie jesteś sam”, „Nie jesteście sami”. Ręcznie zrobione czapki są jak porcja energii łączącej – dzieci, rodziny i społeczność zaangażowaną w projekt.

W 2024 roku projekt #CzapkaOdSerca został zaadresowany do dzieci z dwóch miast: Krakowa i Warszawy, gdzie Fundację i jej program Domów oraz Pokoi Rodzinnych wspierają największe grupy Wolontariuszy. W sumie przekazanych zostanie 235 kompletów czapek. W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM - 60 kompletów.