W konferencji „Dzień Młodych Kobiet – Nowe Perspektywy Ginekologii Dziewczęcej” zorganizowanej pod patronatem Rektora WUM wzięło udział ponad 120 uczestniczek i uczestników zainteresowanych ginekologią dziecięcą i dziewczęcą – lekarzy położników-ginekologów, pediatrów, endokrynologów, chirurgów dziecięcych, lekarzy rodzinnych, rezydentów różnych specjalności, położnych, pielęgniarek i studentów.
– Konferencja miała charakter praktyczny. Zwróciliśmy uwagę na aspekty prawne i zasady postępowania medycznego w najczęstszych problemach zgłaszanych przez nasze młode pacjentki oraz omawialiśmy najnowsze rekomendacje – podsumowuje wydarzenie prof. Piotr Węgrzyn, przewodniczący komitetu naukowego konferencji, kierownik Klinki Położnictwa, Perinatologii, Ginekologii i Rozrodczości WUM.
Młoda kobieta w gabinecie ginekologicznym
– Kwestia dziewczynki i porad ginekologicznych wciąż budzi wiele emocji. Ciągle się zastanawiamy, jak z taką pacjentką postępować, a oczywiście musimy się opierać i na zaleceniach, i na dokumentach prawnych – podkreślała na konferencji prof. Ewa Wender-Ożegowska, konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii.
Zgodnie z obowiązującym prawem w czasie wizyty ginekologicznej pacjentki do 18. roku życia musi być obecny opiekun prawny. U małoletnich do 16 roku życia jest to bezwzględna konieczność, zaś w przypadku małoletnich od 16 do 18 roku życia obowiązuje zgoda równoległa – zarówno pacjenta, jak i opiekuna.
– Jeśli w trakcie badania stwierdzimy fakt rozpoczęcia współżycia seksualnego, to nie może być on zatajony przed opiekunem prawnym – przypominała konsultant krajowa. – Do przepisania środków antykoncepcyjnych osobie do 16 roku życia wymagana jest zgoda opiekuna ustawowego. W przypadku pacjentki między 16 a 18 rokiem życia musi być zgoda równoległa, zatem wciąż zgoda przedstawiciela prawnego jest konieczna.
Ochrona płodności u dziewcząt chorych onkologicznie
Jednym z poruszanych tematów, które wzbudziły największe zainteresowanie, było zabezpieczanie płodności dziewczynek w trakcie leczenia onkologicznego.
– Problem oncofertility co prawda został ujęty w rządowym programie in-vitro, wprowadzonym w 2024 roku, ale niestety procedura pobierania i mrożenia tkanki jajnikowej u dziewczynek chorych na nowotwory została w nim pominięta – podkreślał prof. Piotr Węgrzyn – Jest niezwykle wiele do zrobienia w tym zakresie i musimy połączyć siły wszystkich zainteresowanych, żeby przypominać decydentom, że zabezpieczenie płodności chorych onkologicznie dziewczynek, także przed rozpoczęciem procesu dojrzewania, powinno być priorytetem. Ratując ich życie, trzeba myśleć o ratowaniu ich zdrowia w jak najszerszym kontekście - także zdrowia reprodukcyjnego. Trzeba zrobić wszystko, żeby dziewczynka, która pokona chorobę nowotworową mogła w przyszłości zostać matką.
Na konferencji wygłoszono aż 20 wykładów. Zaproszeni goście omówili również problemy związane z dojrzewaniem, bolesnym miesiączkowaniem, endometriozą, pierwotnym brakiem miesiączki, krwawieniami u młodocianych, szczepieniami przeciwko HPV. Poruszono tez tematy dotyczące: leczeniem zmian umiejscowionych w pochwie i na sromie u dziewczynek, antykoncepcji, zasad badania ultrasonograficznego w ginekologii dziewczęcej, postępowania w przypadku wykrycia zmian w przydatkach oraz wad rozwojowych narządów płciowych u dziewczynek, jak również ciąży u młodocianych.