I Ogólnopolska Konferencja Psychiatrii Środowiskowej Dzieci i Młodzieży odbyła się 30.11.-01.12. br. w Centrum Dydaktycznym WUM. Zorganizowana została przez Klinikę Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM w porozumieniu z nowo powstałym Towarzystwem Psychiatrii, Psychologii, Psychoterapii i Terapii Środowiskowej Dzieci i Młodzieży oraz konsultantami krajowymi w dziedzinach Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, Psychoterapii Dzieci i Młodzieży oraz Psychologii Klinicznej. Konferencję objął swoim patronatem JM Rektor WUM, Rzeczniczka Praw Dziecka oraz Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
Minęło już kilka lat od rozpoczęcia reformy systemu lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży, powstania ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, pojawienia się nowego zawodu medycznego jakim jest terapeuta środowiskowy dzieci i młodzieży. Stąd hasło przewodnie Konferencji „Jesteśmy razem” – wszyscy profesjonaliści, lecz także rodzice, nauczyciele, politycy, działacze społeczni zjednoczeni w trosce w stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
W konferencji wzięło udział ponad 300 osób, uczestnicząc w 12 warsztatach, wysłuchując wykładów i biorąc udział w dyskusjach panelowych. Wielki zaszczytem dla uczestników był fakt, iż konferencję otworzyli i zabrali głos: Ministra Zdrowia, Jego Magnificencja Rektor oraz Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
Warszawski Uniwersytet Medyczny jest uczelnią medyczną, w której psychiatrii dziecięcej naucza się od ponad 60 lat, a o znaczeniu, które władze naszej uczelni oraz społeczność akademicka nadają zdrowiu psychicznemu najmłodszych, świadczy plan stworzenia Centrum Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży WUM.