I Ogólnopolska Konferencja o Przeszczepianiu Płuc

23 listopada w Warszawie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja o Przeszczepianiu Płuc PULMOTRANSPLANT – pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Konferencja odbyła się z inicjatywy Stowarzyszenia Zdrowe Płuca oraz Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i była objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Uczestnikami wydarzenia byli specjaliści chorób płuc, pneumonologii dziecięcej, chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, anestezjologii, kardio- i torakochirurgii oraz transplantologii. Celami, które postawili przed sobą organizatorzy były, z jednej strony – przybliżenie wskazań,  przeciwwskazań i efektów leczenia przeszczepieniem płuc lekarzom różnych specjalności, zaś z drugiej – wymiana doświadczeń pomiędzy ośrodkami stosującymi tę metodę leczenia. 

Poruszone zagadnienia obejmowały m. in.: 

  • ewolucję wskazań do transplantacji płuc,
  • proces kwalifikacji do przeszczepienia i związane z nim zagadnienia logistyczne,
  • leczenie immunosupresyjne,
  • profilaktykę zakażeń, 
  • wczesne i późne powikłania po transplantacji, 
  • organizację opieki nad pacjentem po przeszczepieniu płuc. 

Przedstawione przypadki były okazją do przedyskutowania sposobu postępowania oraz wymiany doświadczeń i nadały wydarzeniu również wymiar praktyczny. 
Prelegentami oraz moderatorami sesji byli eksperci ze wszystkich siedmiu ośrodków zajmujących się przeszczepianiem płuc w Polsce: dr hab. Jacek  Wojarski oraz  dr Kamila Stachowicz-Chojnacka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Maciej Urlik i lek. Małgorzata Węcławek ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, dr hab. Marek Ochman i lek. Dagmara Galle z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, dr Maria Piotrowska z Wojewódzkiego Szpitala w Szczecinie, dr Mirosław Nęcki ze Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie, dr Jakub Staromłyński i prof. Piotr Suwalski z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie oraz  dr Katarzyna Błońska, prof. Rafał Krenke, prof. Bartosz Kubisa, dr hab. Marta Maskey-Warzęchowska, prof. Krzysztof Mucha, dr hab. Tadeusz Przybyłowski i mgr Krzysztof Zając z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  W wydarzeniu uczestniczył również Konsultant Krajowy w dziedzinie transplantologii prof. Michał Grąt.